مرز مهران تا ۱۵ کیلومتر در داخل خاک عراق رصد می‌شود

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام گفت: وضعیت ترافیکی اربعین در ۲ طرف مرزهای مهران و زرباطیه تا ۱۵ کیلومتری خاک عراق به دقت کنترل و رصد می‌شود.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی روز سه‌شنبه در نشست قرارگاه ترافیکی اربعین در مهران، تردد ۶۰ درصدی ورودی و خروجی زائران از مرز مهران را بسیار پرحجم و چشمگیر دانست و افزود: ۱۰ هزار نیروی انتظامی و امنیتی، روند تردد زائران از مرز مهران و مسیرهای منتهی به مهران را تسهیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه اربعین تنها به دولت یا یک نهاد خاص اختصاص ندارد و به عنوان یک مقوله حاکمیتی به مجموعه نظام اعم از مسئولان و مردم اختصاص دارد، از تلاش‌های دستگاه دیپلماسی، ائمه جمعه، همه ارگان‌ها، نهادها و موکب‌ها قدردانی کرد.

استاندار ایلام گفت: زیرساخت‌های استان برای سفر ایمن و بدون دغدغه زائران ایرانی به عراق از طریق مرز مهران توسعه یافته است و امکانات و زیرساخت‌های مناسبی برای این منظور در طول مسیرهای منتهی به مهران و پایانه مرزی فراهم شده است.

سلیمانی دشتکی احداث ۶۰۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۶ هزار مترمربع سایه‌بان برای رفاه حال زائران را اقدامی جهادی برشمرد و اضافه کرد: نیروهای انتظامی، پلیس راه و امنیتی با برنامه‌ریزی مناسب در تلاش هستند تا هیچ مشکلی برای تردد زائران اربعین به وجود نیاید.

استاندار ایلام مرز مهران را علاوه بر اربعین در تبالات اقتصادی و تجاری ایران و عراق مهم دانست و گفت: سالانه یک و نیم تا ۲ میلیارد دلار از این مرز به عراق صادرات می‌شود.

وی بر لزوم بازگشایی مرز چیلات تاکید کرد و افزود: با راه‌اندازی مرز چیلات در شهرستان دهلران حجم تردد زائران از مرز مهران کاهش پیدا می‌کند.

سلیمانی دشتکی با تاکید بر رصد دستگاه‌های نظارتی بر نحوه اخذ کرایه‌های حمل و نقل زائران خواستار نظارت نیروی انتظامی، تعزیرات و دادستانی مرکز استان بر کرایه‌های حمل و نقل عمومی شد.

به گزارش ایرنا، بنابر اعلام رئیس ستاد مرکزی اربعین تاکنون بیش از ۶۰ درصد از مجموع زائران اربعین امسال از مرز بین المللی مهران تردد داشته اند.

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام با داشتن مرز بین‌المللی از معابر اصلی و مهم تردد خودروهای شخصی، کامیون های حامل کالاهای صادراتی و خودروهای حامل زائران عتبات عالیات است.
پیش بینی می شود در ایام اربعین امسال ۷۰ درصد از مجموع زائران مرز مهران را برای تردد انتخاب کنند و هم اکنون به طور معمول در این ایام روزانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مرز مهران راهی عتبات عالیات می شوند.

اربعین سال گذشته ۲ و نیم میلیون نفر از مرز مهران عبور کردند که پیش بینی می شود امسال این میزان تردد از سه میلیون نیز فراتر رود.

۷۱۷۲/۶۰۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =