تسهیلات بیش از ۷هزار کشاورز در رفسنجان امهال شد

کرمان - ایرنا - نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۲۷ هزار کشاورز رفسنجانی از بانک های مختلف تسهیلات کشاورزی دریافت کرده اند گفت: تسهیلات و وام های کشاورزی ۷ هزار نفر از این تعداد به مدت سه سال امهال شد.

احمد انارکی محمدی شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: هر ساله متوسط بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تن پسته از ۸۰ هزار سطح زیر کشت این محصول در رفسنجان برداشت می کنیم اما سال قبل ۳ هزار تن برداشت شد.

وی تصریح کرد: در سال های ۹۶ و ۹۷ خسارت گرمازدگی و سرمازدگی را داشتیم و در رقم اکبری نیز چندین سال است که نیاز سرمایی تأمین نمی شود.

انارکی محمدی بیان کرد: تقریبا ۳۷ هزار بهره بردار در رفسنجان مستقیم با تولید پسته در باغات سر و کار دارند که ۲۷ هزار نفر کشاورز از بانک ها تسهیلاتی دریافت کرده و توان پرداخت اقساط بانکی را نداشتند از این ۲۷ هزار نفر ۷ هزار نفر در مرحله اول شامل امهال وامها شدند  که وام های زیر ۱۷ میلیون تومان دارند.

وی خاطرنشان کرد: عمده کشاورزان از طریق بانک کشاورزی تسهیلات دریافت کردند و ۲۰ هزار نفر دیگر نیز با پیگیری هایی که در حال انجام است در طرح امهال وام ها قرار می گیرند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تقریبا کل مبلغی که کشاورزان رفسنجانی از بانک ها تسهیلات گرفتند بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان از بانک های کشاورزی، ملی، سپه، تجارت و بانک های خصوصی دریافت کرده بودند.

وی گفت: معمولا تسهیلاتی که به کشاورزان ارائه می شود برای اصلاح و احیای باغات، تعمیر، کوددهی، سمپاشی، پول کارگری، آبیاری و سرمایه در گردش بوده که باغداران گرفتند و هزینه کردند.

انارکی محمدی  در رابطه با بخشودگی سود و جرایم وام ها هم گفت: جاهایی که باغداران وام های زیر ۱۰۰ میلیون تومان در سنوات قبل گرفته بودند قرار شد اصل وام ها را کشاورزان بپردازند و جریمه و دیرکرد شان بخشیده  شود.

بیش از ۴۰ هزار کشاورز در رفسنجان به کشت و برداشت محصول پسته فعالیت دارند.

رفسنجان در یکصد کیلومتری کرمان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =