۲۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۰
کد خبرنگار: 1162
کد خبر: 83518460
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۵ هزار تن بذر گواهی شده در کردستان آماده توزیع است

سنندج - ایرنا - معاون پژوهش و فناوری انتقال یافته‌های مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کردستان گفت: این مرکز با همکاری سازمان جهاد کشاورزی این استان ۲۵ هزار تن بذر گواهی شده را برای توزیع بین بهره برداران آماده کرده است.

ابراهیم روحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کشت پاییزه گندم هر ساله از اوایل مهر در این استان آغاز می‌شود اظهار داشت: مقرر شده که ۲۵ هزار تن بذر گواهی شده در بین بهره برداران این استان توزیع شود که تا کنون ۹ هزار تن آن فرآوری شده است.
وی اضافه کرد: این بذور از ارقام مختلف پر بازده، مقاوم و سازگار با اقلیم این استان است که انتظار می‌رود کشاورزانی که از این بذور استفاده می‌کنند نسبت به بهره بردارنی که ارقام سنتی را در مزارع خود می‌کارند افزایش عملکرد داشته باشند.
روحی یادآور شد: امسال مقدار تولید بذر گواهی شده نسبت به سال گذشته سه هزار تن حدود ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابل سال گذشته زراعی افزایش یافت است و با قیمت ۲۴ هزار ریال برای هر کیلوگرم عرضه می شود.
وی گفت: هم اکنون ۱۱ شرکت تولید کننده بذر در استان داریم که آنها می توانند بذرهای استاندار را با قیمت مصوب دولت در اختیار کشاورزان قرار دهند.
امسال حدود ۵۹۲ هزار هکتار از اراضی کردستان زیر کشت می رود که سالانه ۹۳ هزار تن بذر در این مزارع استفاده می شود که حدود ۶۸ هزار تن این میزان خودمصرفی است.
سال زراعی گذشته یک میلیون ۱۰۰ هزار تن گندم در استان تولید شده و بیش از ۷۲۰ هزار تن آن از کشاورزان خریداری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =