دیدبان حقوق بشر نسبت به انتقال عناصر داعش از سوریه به عراق هشدار داد

تهران - ایرنا - "دیدبان حقوق بشر" روز سه شنبه به کشورهای اروپایی نسبت به انتقال صدها نفر از عناصر گروه تروریستی "داعش" از زندان های "نیروهای دمکراتیک کرد" در سوریه به عراق هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سازمان ابراز نگرانی کرد که برخی از کشورهای اروپایی که نمی خواهند اتباع خارجی عضو داعش به این کشورها بازگردند، سعی در انتقال آنها به عراق دارند، بخصوص پس از اینکه ترکیه عملیات نظامی خود را علیه کردهای سوریه در  شمال این کشور آغاز کرده و اروپایی بیم دارند که عناصر داعش از فرصت استفاده کرده و فرار کنند.

"بلقیس والی" پژوهشگر امور عراق در دیدبان حقوق بشر گفت که کشورهای اروپایی نباید برای انتقال اتباع داعشی خود به عراق تلاش کنند.

وی از دولتهای فرانسه، دانمارک، آلمان، انگلیس و کشورهای دیگر خواست تا اتباع داعشی خود را برگردانند و آنها را به عراق منتقل نکنند .

بسیاری از کشورها پیشتر خواستار انتقال اتباع خود به عراق برای محاکمه بودند.

دادگاه عراق تابستان گذشته 11 نفر از اتباع فرانسوی عضو داعش را که در سوریه بازداشت و برای محاکمه به دادگاه عراق تحویل داده شدند را به اعدام محکوم کرد.

نیروهای دمکراتیک کرد در جریان آزادسازی شهرها و روستاهای تحت اشغال داعش در سوریه، 12 هزار تروریست عضو این گروه را بازداشت کردند که در میان آنها 2500 تا 3 هزار داعشی از 54 کشور جهان هستند.

تشکیلات کردها در شمال سوریه پیشتر از فرار 785 خانواده داعشی از اردوگاه "عین عیسی" در حومه "رقه" پس از حمله توپخانه ای ترکیه خبر داد.

نیروهای دمکراتیک سوریه پیشتر تهدید کرده بودند که اگر ترکیه به حملاتش ادامه دهد، دیگر نگهداری از مظنونین به عضویت در گروه تروریستی داعش، "اولویت" آنها نخواهد بود.

نیروهای ارتش ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه در عملیاتی به نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال سوریه حمله کرد. "رجب طیب اردوغان" این اقدام را عملیات علیه گروه های تروریستی "حزب کارگران کردستان ترکیه" (پ. ک. ک) و "یگان‌های مدافع خلق" (ی. پ. گ) بیان کرد.

دولت سوریه با محکوم کردن عملیات نظامی ترکیه علیه مناطق شمال شرق این کشور از آمادگی ارتش برای مقابله با هر چالشی خبر داده است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) دوشنبه شب گزارش داد، ارتش این کشور با توافق با کردها وارد شهر "منبج" در حومه شمال شرقی حلب در شمال غرب سوریه شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =