رفتار انطباقی والدین، انگیزه جوانان را کاهش می‌دهد

تهران- ایرنا- یک روانشناس معتقد است: رفتارهای انطباقی والدین و داشتن انتظارات از فرزندان مطابق با علایق دوران کودکی و نوجوانی خود، به ویژه به‌هنگام بروز اشتباهات، سبب کاهش امید و انگیزه در جوانان می شود.

افسانه نزاکتی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص دلایل رواج بی انگیزگی در نوجوانان و جوانان اظهار داشت: انگیزه به عنوان یک نیروی محرک درونی، آدمی را وادار به انجام وظایف به منظور دستیابی به اهداف می کند و بر این اساس فقدان انگیزه به نبود انرژی برای انجام مسئولیت ها منجر می شود.

وی افزود: این احساس بی انگیزگی به تدریج سبب آسیب های روحی و روانی متعددی می شود. همچنین آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد، خودکشی، بحران های خانوادگی و عدم دستیابی به کسب و کار نیز بر اثر این احساس تقویت می شود.

نزاکتی با اشاره به بحران هویت ادامه داد: بحران هویت نیز به عنوان یکی از اساسی ترین بحران های دوران جوانی منجر به احساس بی انگیزگی می شود؛ چراکه هویت‌یابی در این مقطع زمانی شکل می گیرد. به عبارت دیگر در این مقطع زمانی جوان به دنبال کسب هویت و نمایش یک شخصیت مستقل و منحصر به فرد در محیط های اجتماعی خانواده، مدرسه، دانشگاه و محیط کار است.

این مشاور افزود: در این برهه زمانی تا به هنگام ثبات شخصیت؛ نوجوان در سرگشتگی هویت زندگی می کند و در صورت عدم تحقق این شخصیت و ویژگی های خاص با بحران هویت و بی انگیزگی روبه رو می شود.

نزاکتی همچنین با تاکید بر هدف یابی یادآور شد: یکی دیگر از مهم ترین دلایل بی انگیزگی نوجوانان عدم تعیین هدفی مشخص است. بسیاری از جوانان امروزه اهداف مشخصی را دنبال نمی کنند و این امر سبب تضعیف انگیزه و ناامیدی نسبت به زندگی می شود.یکی از مهم ترین دلایل بی انگیزگی نوجوانان عدم تعیین هدفی مشخص است. بسیاری از جوانان امروزه اهداف مشخصی را دنبال نمی کنند و این امر سبب تضعیف انگیزه و ناامیدی نسبت به زندگی می شود.

وی خاطرنشان کرد: این بی انگیزگی در برخی از اقدامات نظیر بازی های دیجیتالی و آنلاین و گفت وگو با همسالان مشاهده می شود و به هنگام انجام وظایف این احساس نمود می یابد.

این روانشناس اظهار داشت: در برخی مواقع نیز والدین در انتخاب اهداف و انتظارت، علاقه‌مندی جوانان را در نظر نمی گیرند و این امر سبب تضعیف انگیزه می شود؛ به عبارت دیگر از خواست ها و اهداف جوانان غافل و بر اساس علایق دوران کودکی و نوجوانی خود دست به انتخاب ارزش ها و انتظارات می زنند.

این مشاور تصریح کرد: شکست در انجام وظایف و احساس سرخوردگی جوان را به این باور می رساند که در دستیابی به اهداف موفق عمل نمی کند و این باور گاه وی را در سایر نقش ها نیز با ناکامی روبه رو و بی انگیزگی را تشدید می کند.

خانواده در تقویت انگیزه نقشی حیاتی ایفا می کند

وی در ادامه به برخی از راهکارها به منظور تقویت امید و انگیزه در جوانان اشاره و اظهار کرد: تقویت انگیزه در جوانان نیازمند برخی از محرکه‌های بیرونی نظیر تشویق و تایید خانواده، آموزگاران و دوستان است. همچنین تجهیز امکانات آموزشی، ایجاد فرصت های اقتصادی و اجتماعی در جامعه نیز بر ایجاد امید تاثیرگذار است.

نزاکتی افزود: آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد به مواد دخانی و الکل؛ رفتارهای مقایسه‌ای والدین، تحقیر و سرزنش نیز سبب کاهش این انگیزه در جوانان می شود.

وی در پایان تاکید کرد: والدین در انتخاب اهداف برای جوانان باید با گفت وگو استعداد و علایق آن‌ها را شناسایی و بر این اساس انتظار و اهداف را تعیین کنند. به گفته وی بهره گیری از متخصصان مشاور نیز به کشف این استعدادها کمک شایانی می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =