دستگیری چند شهردار وابسته به حزب کُردی در جنوب شرق ترکیه

آنکارا- ایرنا- نیروهای امنیتی ترکیه امروز / سه شنبه/ با یورش به شهرداری‌های مناطق جنوب شرق ترکیه که بیشتر وابسته به حزب کُردی دمکراتیک خلق‌ها هستند، چندین تن از شهرداران وابسته به این حزب را بازداشت کردند.

به گزارش پایگاه خبری تایم ترک در روز سه‌شنبه، در عملیات نیروهای امنیتی ترکیه علیه حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP)، جهان کارامان شهردار حکاری، عرفان ساری شهردار یوکسک‌اووا، سمیره نرگس و فرهاد کوت دو شهردار مشترک نصیبین و ییلدیز چتین شهردار شهر ارجیش در استان وان بازداشت شدند.

شهرهای حکاری و یوکسک‌اووا در مرز عراق و نصیبین در مرز سوریه و مقابل شهر قامیشلی در شمال شرقی ترین نقطه سوریه قرار دارند.

حزب دمکراتیک خلق‌های ترکیه که در مجلس با ۶۷ نماینده به طور قانونی حضور دارد، چند روز پیش در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، این اقدام ترکیه را نقض تمامی قراردادها و حقوق بین الملل خواند.

بنا به اطلاعیه منتشره از سوی این حزب، عملیات یاد شده دستاوردهای موجود در منطقه برای کردها را هدف قرار داده و عملیات علیه نیروهای دمکراتیک و روح همبستگی بین خلق ها است.

اطلاعیه با عنوان اینکه عملیات یاد شده همبستگی و آزادی گروه های یزدانی، سریانی، ترکمن، ارمنی، عرب و دیگر گروه ها را هدف خود قرار داده است، افزود: این یک جنگ غیرمشروع است و یکی از اهداف عملیات بازکردن مجدد راه برای نیروهای تروریستی داعش می باشد.

ارتش ترکیه به همراه گروه های همپیمان خود از چهارشنبه گذشته عملیاتی را با نام چشمه صلح به بهانه مبارزه با کردهای سوریه در شمال و شمال شرق این کشور که آنها را تروریست می خواند، آغاز کرده است.

اقدام ترکیه برای حمله به شمال سوریه به رغم مخالفت های گسترده منطقه ای و جهانی صورت گرفت.

کارشناسان سیاسی و شخصیت های مختلف در کشورهای جهان این اقدام ترکیه را ورود به باتلاق سوریه خوانده اند.

پیش‌تر ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ میلادی در دو عملیات "سپر فرات" (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و "شاخه زیتون" (۳۰ دی ماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷) با همکاری گروه‌های مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله شهرهای "الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین" در شمال این کشور را اشغال کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =