پیشنهاد خرید سیب به نرخ ۸۰۰ تومان از کشاورزان

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت با اشاره به پیشنهاد نرخ ۸۰۰ تومانی برای خرید سیب از کشاورزان، گفت: کارگروه تنظیم بازار با پیشنهاد ارایه شده در راستای حمایت از تولیدکنندگان سیب درختی موافقت کرد.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، «محمدرضا کلامی» با اعلام این مطلب افزود: کارگروه تنظیم بازار در پنجاه و چهارمین نشست خود مصوباتی در راستای حمایت از تولیدکنندگان سیب درختی داشت.

وی در توضیح این مطلب بیان کرد: بر اساس این مصوبه مقرر شد در راستای حمایت از تولیدکنندگان سیب درختی و صنایع تبدیلی، سازمان تعاون روستایی طرح خرید حمایتی سیب صنعتی جهت مصارف کارخانجات را به گونه‌ای تدوین کند که امکان خرید سیب از کشاورز با نرخ مناسب فراهم شود.

به گفته کلامی، در قالب این طرح سیب درختی با قیمت مناسب جمع‌آوری شده و با حداکثر ظرفیت فرآوری خواهد شد.

این مقام وزارت صنعت ادامه داد: دولت در راستای حمایت از باغدار و مدیریت بازار، با تامین تسهیلات برای جمع‌آوری سیب و تعیین مابه التفاوت به گونه‌ای اقدام می‌کند که قیمت خرید حدود ۸۰۰ تومان به دست باغدار برسد.

کلامی اعلام کرد: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی موظف شدند با هماهنگی با صنایع مربوطه با استقرار مراکز خرید حمایتی در کارخانجات، نسبت به جمع‌آوری مازاد سیب صنعتی به طوری که به طور مستقیم به کارخانجات منتقل شود، اقدام کنند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت همچنین در خصوص تصمیمات اتخاذ شده برای تنظیم بازار میوه شب عید، گفت: ستاد تنظیم بازار از همین حالا به مساله ورود کرده است تا در ایام پرمصرف سال یعنی روزهای پایانی سال مشکلی از این بابت ایجاد نشود.

کلامی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار با تصویب طرح ذخیره‌سازی میوه در ایام پایانی سال مقرر کرد کمیته‌ای با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و حضور دستگاه‌های اجرایی ذیربط تشکیل شود تا نسبت به تعیین استاندارد خرید، قیمت کف میوه، حداکثر قیمت مورد توافق و همچنین تدوین متن موافقت‌نامه همکاری اقدام کند.

وی درباره قیمت خرید میوه به منظور ذخیره‌سازی شب نیز بیان کرد: در قالب طرح خرید شب عید، منافع باغدار مورد توجه است و پیش بینی شده حدود ۲۰ هزار تن سیب درختی ممتاز و حدود ۲۰تا ۳۰ هزار تن پرتقال تامسون و والنسیای کیفی در قالب این طرح خریداری کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =