اردوغان از برقراری منطقه امن در شمال سوریه خبر داد

تهران-ایرنا- "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه از برقراری منطقه امن به طول ۴۴۴ کیلومتر و به عمق ۳۲ کیلومتر در شمال سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز سه شنبه، وی در حاشیه هفتمین نشست سران شورای همکاری کشورهای ترک زبان در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان با بیان این که جهان از عملیات ترکیه در سوریه حمایت کند، تصریح کرد: ما اکنون ایجاد منطقه امن به طول ۴۴۴ کیلومتر و عمق به طول ۳۲ کیلومتر را در شمال سوریه اعلام می کنیم .

این اجلاس یک روزه  با حضور "رجب طیب اردوغان " رییس جمهوری ترکیه ، " الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان ، "شوکت میرضیایف " رییس جمهوری ازبکستان ، "سورونبای جینبکوف " رئیس‌جمهور قرقیزستان٬  "نورسلطان نظربایف"  رییس جمهوری پیشین قزاقستان بعنوان رییس افتخاری شورای همکاری کشورهای ترک زبان و نیز " ویکتور اربان " نخست وزیر مجارستان برگزار می شود .

رئیس جمهور ترکیه در ادامه افزود: بزودی پناهجویان سوری در ترکیه به کشورشان باز می گردند.

اردوغان تاکید کرد : « هدف از عملیات چشمه صلح پاکسازی شرق سوریه از سازمانهای تروریستی پ ی د / ی پ گ / پ ک ک و داعش و تحویل دادن این منطقه به صاحبان اصلی خود می باشد».

این خبرگزاری همچنین گزارش داد که اردوغان در یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال با انتقاد از اتحادیه عرب گفت که اتحادیه عرب مشروعیت خود را از دست داده است و نماینده احساسات و نظرات واقعی مردم کشورهای عربی نیست.

نشست اضطراری وزیران خارجه کشورهای عضو «اتحادیه عرب» روز شنبه ۲۰ مهرماه در قاهره، پایتخت مصر، برگزار شد و در بیانیه پایانی این نشست عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه محکوم شده است.

در این بیانیه که احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، آن را قرائت کرد، تأکید شد که تمام مسئولیت‌های این اقدام نظامی، از جمله «گسترش تروریسم» بر عهده ترکیه است.

نیروهای ارتش ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه در عملیاتی به نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال سوریه حمله کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =