البرز نیازمند برنامه مدیریت جامع آب است

کرج - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به افزایش بی رویه جمعیت و مصارف بالای آب در این استان گفت: در بخش آب نیازمند مدیریت و تدوین برنامه اصولی و جامع هستیم.

به گزارش ایرنا، داود نجفیان روز سه شنبه در همایش  کشوری « سازگاری با کم آبی» که در سالن اجتماعات شرکت آب منطقه ای استان البرز برگزار شد، افزود: امروز به واسطه برداشتهای بی رویه آب و کثرت جمعیت ، سفره های زیر زمینی استان البرز با مشکل اساسی مواجه هستند.

وی ادامه داد: در واقع استان البرز اکنون آب اضافی برای مصرف ندارد و باید مدیریت جامع آب در این استان مهاجرپذیر و پرجمعیت عملی شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به ساخت مسکن مهر و احداث متروی شهرجدید هشتگرد گفت :  تا ۲ سال آینده ورود بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت  به این استان پیش بینی شده است.

وی تاکید کرد که که محدودیت منابع آبی و افزایش جمعیت ۲ موضوع مهم و اساسی برای مدیریت آب در استان البرز به شمار می رود.

نجفیان اظهار داشت: در دهه های گذشته کارهای زیادی مانند طرح انتقال آب ، توسعه شبکه های آبیاری ، احداث  آب شرین کن ها و ساخت سدها درکشور انجام شده که نمی توان از این اقدامات  چشم پوشی کرد اما  در این بخش کاستی های فراوانی نیز داریم .

وی با بیان اینکه ۵۰ دردصد آب کشور رایگان است و انگیزه ای برای صرفه جویی وجود ندارد، گفت: در این بخش به فرهنگ سازی و مشارکت همگانی نیاز است چرا که سهم آیندگان از آب های موجود باید محفوظ بماند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز افزود: بحث سازگاری با کم آبی  از موضوعات مهم و اساسی است چرا که قرار است که آب های اضافی که سهم آیندگان بوده را برگردانیم .

وی گفت : استان ها در تدوین برنامه سازگاری با کم آبی اقداماتی انجام داده اند و  البرز از خروجی برنامههای سایر استان ها بهره برده و ۳۱ دستگاه اجرایی البرز  در قالب کارگروه مشترک در موضوع آب استان همکاری دارند.

نجفیان در عین حال بیان داشت:  با وجود اینکه همه دستگاه های اجرایی استان البرز در بخش مدیریت آب  همکاری کردند اما کمتر توفیقی حاصل شده است.

وی تاکید کرد که با مشارکت همه مردم و دستگاههای اجرایی باید بتوانیم وضعیت آب استان را بهبود ببخشیم.

مدیرعامل آب منطقه ای البرز افزود:  این استان متفاوت از سایر مناطق کشور بوده چرا که تمام ذخیره آب این استان مصرف شده و البرز آبی برای اضافه مصرف کردن ندارد.

نجفیان گفت: البرز در بخش کشاورزی، صنعت و شرب با مشکل کم آبی  مواجه بوده و با زنجیره ای از نیاز های آبی و افزایش جمعیت  مواجه است.

استان البرز حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد.

۷۴۱۰/ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =