۲۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۶
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83518110
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار وزیر خارجه شیلی به دولت ونزوئلا

تهران - ایرنا - وزیر خارجه شیلی به "نیکلاس مادورو" رییس جمهوری ونزوئلا هشدار داد که در صورت امتناع از اعلام انتخابات آزاد با حضور ناظران بین المللی، این کشور منطقه آمریکای لاتین با پیامدهای جدی مواجه خواهد شد.

به گزارش روز سه‌شنبه تارنمای روزنامه "فایننشال تایمز"، "تئودورو ریبرا" وزیر خارجه شیلی در مصاحبه با این روزنامه انگلیسی قول داد که اگر مادورو در ونزوئلا انتخابات آزاد برگزار نکند، با هم پیمانان شیلی در راستای قطع ارتباطات این کشور با خارج و محاصره دریایی گام بردارد.

این مقام شیلیایی خاطر نشان کرد که همزمان با تشدید بحران انسانی در ونزوئلا که در حال بی ثبات کردن منطقه است، باید تدابیر جدی تری را برای اعمال فشار به کاراکاس در احیای اصول دمکراتیک انجام داد.

وی افزود: چالش های ونزوئلا به یک مشکل امنیتی برای منطقه تبدیل شده است. حدود 400 هزار ونزوئلایی اکنون در شیلی زندگی می کنند. مادورو باید این را درک کند که در حال حاضر اعلام برگزاری انتخابات آزاد بهتر از عدم برگزاری آن است.

روزنامه فایننشال تایمز در ادامه این مطلب تصریح کرد: تحریم ها نتوانسته دولت کاراکاس را به پذیرش درخواست ها برای برگزاری انتخابات زودهنگام با حضور ناظران بین المللی متقاعد کند. به اعتقاد وزیر خارجه شیلی، گام منطقی بعدی باید قطع ارتباطات ونزوئلا از دریا و هوا به خارج باشد.

ریبرا افزود: همه کشورهای منطقه باید از فشار به دولت مادورو برای برگزاری انتخابات آزاد با حضور ناظران بین المللی حمایت کنند.

وزیر خارجه شیلی هشدار داد که اگر شمار مهاجران ونزوئلایی به هفت تا هشت میلیون افزایش یابد (که امکان رسیدن به این آمار در سال آینده وجود دارد) این مسئله فشار بسیار زیادی به کشورهای میزبان مهاجران در منطقه وارد خواهد کرد که می تواند منجر به بی‌ثباتی منطقه‌ای شود.

ریبرا تاکید کرد که هرگونه راه حل برای این چالش باید به صورت صلح آمیز حاصل شود و مداخله نظامی می تواند انفجاری از عزیمت مهاجران به وجود بیاورد که رسیدگی به آن امکان پذیر نیست.

بحران اقتصادی ونزوئلا که به دنبال تشدید تحریم های آمریکا ایجاد شده، باعث کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت به خارج از این کشور شده است. طی سال‌های گذشته دستکم بیش از سه میلیون نفر از ونزوئلا گریخته اند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) "خوان گوایدو" رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع مجدد دولت مادورو، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال برد و خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت این کشور معرفی کرد، از آن زمان تاکنون بحران سیاسی نیز به بحران اقتصادی ونزوئلا افزوده شده است.

نیکلاس مادورو، آمریکا و هم پیماناش به ویژه گوایدو را به تلاش برای کودتا در ونزوئلا متهم کرده است.

ونزوئلا همچنان به دنبال راههای مختلف برای جبران هزینه و درآمدهای خود است و در این راستا دولت مادورو توانسته برای بدست آوردن درآمد و به رغم مواجهه با تحریم‌های آمریکا، بخشی از ذخایر طلا خود را بفروشد.

در این راستا دولت مادورو امیدوار است با همکاری کشورهایی همچون روسیه و چین با تحریم‌های اقتصادی آمریکا مقابله کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =