۱۶ سال نابینایی و تلاش برای روشنایی آینده

کرج - ایرنا - نابینایی هرگز مانع زندگی او نبود و از همان 10 سالگی که عوارض بیماری گلوکوم (آب سیاه) چشمانش را از نعمت دیدن محروح کرد ، برای رسیدن به آرزوهایش از قرآن یاری گرفت.

« علی خدایاری » دکترای حقوق و قاری قرآن در سال ۷۲ متولد شد و در همان دوران کودکی به رغم تاریک شدن دنیای چشمانش دست از تلاش برای رقم زدن آینده روشن برنداشت و امروز توانسته مدارج علمی را یکی از پس از دیگری با همه محدودیت های نابینایی طی کند.

کسب مقام اول تا سوم در مسابقات کشوری دانش آموزی قرائت قرآن کریم و مسابقه های ورزشی نابینایان از جمله قهرمان دو و میدانی کشور در رشته پرتاب وزنه، فعالیت در فوتبال پنج نفره ویژه نابینایان از دیگر موفقیت های این روشندل ۲۶ ساله است.

این روشندل موفق که به مدد خط بریل و نرم افزارهای جدید توانسته همپای افراد عادی پله های موفقیت را طی کند، می‌گوید: امروز با تکیه بر توانمندی خود توانسته ام کتاب دار دانشگاه خوارزمی شوم و مشکلات را یکی پس از دیگر حل و در جهت پیشرفت بیشتر تلاش کنم. وی افزود: یکی از مشکلات امروز جامعه نابینایان  عدم شناخت مسئولان از توانمندی نابینایان توانمند و مستعد برای انجام کار است بطوریکه مسئولان اعتماد چندانی ندارند و این بزرگترین مانع افراد معلول است.

از سوی دیگر  نبود زیر ساخت های شهری برای تردد معلولان، مشکل دیگری بود که این روشن دل به آن پرداخت و افزود: متاسفانه در شهر کرج عدم اجرای طرح های مناسب سازی مشکلات را برای جامعه معلول بیشتر کرده است.

خدایاری معتقد است که از طرفی برای مطالعه به دلیل ویژه بودن شرایط نابینایان ، مشکلات قابل توجهی نیز وجود دارد که از جمله آن می توان به گران  بودن تجهیزات توانبخشی مطالعه افراد نابینا و نبود منابع کافی اشاره کرد.

این روشندل موفق از مسئولان و رسانه های گروهی خواست در توجه به نیازها و مشکلات نابینایان ، تنها به روز جهانی عصای سفید (۲۳مهرماه) بسنده نکنند.

وی از مردم خواست تا به هنگام اجرای طرح های شهری و ساختمان سازی از جمله نصب داربست با ایجاد موانع ایمنی مانع از بروز مشکل برای نابینایان شوند.

مدیرکل بهزیستی استان البرز نیز در این باره گفت: ایجاد بستری مناسب برای یادگیری ، مناسب سازی اماکن و معابر عمومی ، شکوفا کردن توانایی ها ، استقلال فرد در تحصیل ، کار و پژوهش و سرانجام مشارکت روشندلان در پیشرفت کشور اهداف بلندی هستند که برای آنان متصور هستیم.

اسدالله حیدری افزود: بحث توانمند سازی که از برنامه های استراتژیک سازمان است همه ما به این نتیجه رسیده ایم که فقط حمایت های مالی و مادی نمی تواند راهگشا باشد به همین خاطر ما باید برنامه های توانمند سازی را در دستور کار قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: با مؤلفه های مختلفی که توانمند سازی می تواند داشته باشد بحث اشتغال که یکی از برنامه های بسیار خوب و استراتژیک توانمند سازی هست که در استان البرز در سال گذشته ما ۱۱۹ درصد عمل کردیم یعنی ۱۹ درصد بیشتر از برش ملی که برایمان تعیین شده بود ایجاد اشتغال کردیم.

حیدری گفت:  باید زمینه زندگی عادی را برای معلولان و جانبازان در معابر شهری با مناسب سازی فراهم کرد.

مدیر کل بهزیستی استان البرز گفت: بر همین اساس بهزیستی همه استان ها بعنوان دبیر ستاد مناسب سازی معابر و اماکن بر اساس لیست ابلاغی از ستاد مناسب سازی کشور ، هر ساله دستگاه‌های اجرایی را مورد بررسی قرار می دهد.

وی تاکید کرد: با وجود تلاشهای انجام شده متاسفانه اقدامات موثری در حوزه مناسب سازی زیرساخت ها رخ نداده که برای این مهم باید دستگاه های اجرایی با وحدت هرچه بیشتر پیش روند.

بهزیستی استان البرز ۳۲ هزار معلول را زیر چتر حمایتی خود دارد.

همچنین نهاد حمایتی بهزیستی استان البرز به ۲ هزار و ۶۴۱ نابینا خدمات می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =