توضیح مدیر فوریت‌های پزشکی کرمان پیرامون انتشار یک کلیپ در فضای مجازی

کرمان - ایرنا - کلیپی طی روز گذشته در فضای مجازی منتشر شد که یکی از اعضای شورای شهر در آن اذعان کرده بود، آمبولانس بر بالین یک بیمار قلبی در کرمان دیر رسیده که رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا پیرامون چرایی موضوع توضیحاتی داد.

سید محمد صابری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی اظهارات غیرکارشناسانه یکی از اعضای شورای شهر کرمان در جلسه علنی ۲۲ مهرماه شورای شهر کرمان در خصوص دیر رسیدن آمبولانس بر بالین بیماری با ایست قلبی باید گفت، در کلیپ مورد نظر زمان رسیدن آمبولانس ۳۳ دقیقه ذکر شده در صورتی که از زمان تماس با اورژانس تا زمان رسیدن به بالین بیمار دقیقا ۱۲ دقیقه و ۶ ثانیه طول کشیده است.

وی اظهار داشت: در این کلیپ ادعا می شود ۲ پزشک بر بالین بیمار حضور داشته اند لذا انتظار می رود که افراد مورد نظر را معرفی تا پزشک بودن آنها مشخص و مطالب بیان شده از سوی آنها از لحاظ علمی و کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مهمترین اقدام در عمل احیا برای فردی با ارست قلبی ماساژ قلبی است تاکید کرد: در صورت پزشک بودن، این ۲ فرد به طور قطع باید در این خصوص کمک موثری کرده باشند.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان گفت: در این کلیپ ادعا می شود اگر آمبولانس زودتر رسیده بود قطعا فرد مورد نظر زنده می ماند در حالی که این ادعا غیرواقع بوده و بازگرداندن حیات به فردی با سابقه بیماری قلبی، چندان موفقیت آمیز نیست و در این مورد تیم فوریت های پزشکی به مدت ۲۴ دقیقه بر بالین بیمار  اقدمات پیشرفته احیا را انجام داده که متاسفانه موفقیت آمیز نبوده است.
 صابری ادامه داد: لذا فرد بیان کننده در این خصوص باید پاسخگو باشد زیرا در پیشرفته ترین مراکز درمانی نیز احیای قلبی و بازگرداندن حیات به فردی با سابقه بیماری قلبی جدی و بیماریهای زمینه ای چندان موفقیت آمیز نیست.

وی گفت: در این کلیپ ادعا می شود آمبولانس اعزامی فاقد تجهیزات لازم بوده در صورتی که این آمبولانس دارای  تجهیزات پزشکی پیشرفته و مورد نیاز و مجهز به تجهیزاتی در خصوص اجرای طرح کشوری ۲۴۷ (مخصوص بیماران قلبی) است و همچنین تیم همراه این آمبولانس تکنسین های دارای تحصیلات آکادمیک، آموزش دیده و ماهر بوده اند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان تصریح کرد: در مورد مطالب بیان شده در کلیپ با فرد مورد نظر تماس تلفنی برقرار شد و وی اظهار کرد قصدش زیر سئوال بردن اورژانس نبوده و بلکه درخواست احداث و راه اندازی یک پایگاه دائمی در محل مسجد صاحب الزمان (عج) شهر کرمان را دارد که این مطلب کاملا غیر کارشناسی است زیرا در مکان مورد نظر تنها در آخر هفته بویژه عصر پنج شنبه و در مراسمات ویژه در طول هفته شلوغی جمعیت هست و در اکثر این مراسمات اورژانس حضور دارد لذا استقرار پایگاه دائمی در این محل غیرکارشناسی است.

وی گفت: با توجه به مطالب فوق که تمام آنها مستند و مکالمات ضبط شده و در سیستم اورژانس کرمان موجود و قابل بررسی است این اظهارات عضو شورای شهر کرمان کذب محض بوده و اینگونه صحبت های غیرکارشناسی قطعا موجب نگرانی شهروندان و کاهش انگیزه در همکاران خدوم اورژانس شده که بصورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات درمانی به هم مردم هستند و انتظار می رود به  دنبال نشر مطالب غیر واقع و غیر کارشناسی و کاملا کذب بطور رسمی از مردم و پرسنل اورژانس عذرخواهی کنند.

۳۰۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =