بیش از ۱۷۲ تن دانه روغنی آفتابگران در کرمانشاه خریداری شد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی کرمانشاه با اعلام ادامه روند خرید تضمینی دانه روغنی آفتابگردان در استان، از خرید بیش از ۱۷۲ تن از این محصول خبر داد.

ماشاالله ارویسی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: در راستای حمایت دولت خدمتگزار از بخش کشاورزی و همچنین سیاست بلندمدت خودکفایی در تامین روغن خوراکی موردنیاز کشور، امسال نیز اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه اقدام به خرید تضمینی دانه روغنی آفتابگردان با نرخ مصوب کرده است.

وی اظهار داشت: دانه روغنی آفتابگردان به دلیل چربی بالای موجود در آن در سطح جهانی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته و در کشور ما نیز دولت با تحت حمایت قراردادن کشت این محصول ارزشمند گامی بزرگ در خودکفایی تولید روغن برداشته است.  

وی با تشریح خرید تضمینی این محصول در استان افزود: از ابتدای فصل خرید تضمینی دانه روغنی آفتابگردان تاکنون بیش از ۱۷۲ تن محصول از کشاورزان خریداری شده که اطلاعات ۱۵۲ تن محصول در سامانه بانک به ارزش ۴۶۲ میلیون تومان ثبت و از این میزان بیش از ۴۳۰ میلیون تومان آن توسط بانک عامل به حساب کشاورزان واریز شده است.  

وی اضافه کرد: خرید تضمینی دانه روغنی آفتابگردان در استان به دلیل منحصر به فردبودن این کشت تنها در منطقه شیان شهرستان اسلام‌آبادغرب توسط یک مرکز خرید در حال انجام است و سپس محصول خریداری شده به مراکز فرآوری دانه روغنی حمل می‌شود. 

ارویسی توضیح داد که دانه روغنی آفتابگردان با نرخ تضمینی هر کیلو سه هزار و ۱۷۳ تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه مشغول فعالیت هستند.

۳۰۳۳/‏۸۰۶۶