ضریح امامزاده سید ابراهیم(ع) سجاس در فهرست آثار ملی جای گرفت

زنجان - ایرنا - ضریح چوبی امامزاده سید ابراهیم(ع) سجاس متعلق به سال ۱۰۴۳ هجری قمری (دوره صفوی) با موافقت شورای ثبت آثار منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در فهرست آثار ملی جای گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان روز سه شنبه با اعلام این خبر به خبرنگار ایرنا گفت: ضریح چوبی امامزاده سیدابراهیم (ع) سجاس به عرض ۱۰۶ سانتی متر، طول ۱۳۷ سانتی متر و ارتفاع ۹۲ سانتی متر است و کتیبه های آن به خط نسخ به ۲ زبان فارسی و عربی نوشته شده است.

یحیی رحمتی در خصوص تاریخ ساخت ضریح، اظهار داشت: تاریخ ۱۱۴۳ هجری قمری یعنی سال مرمت صندوق بر روی ضریح دیده می شود که قدمت واقعی ضریح به ۱۰۰ سال پیش از آن برمی گردد.

وی ادامه داد: چنانکه که در این کتیبه ذکر شده سال تعمیر صندوق۱۱۴۳ هجری قمری قید و بر روی آن، واقعه اتمام هفت ساله تصرف تبریز توسط عثمانی ها و پس گرفتن آن شهر به دست شاه طهماسب دوم ثبت شده است.  

به گزارش ایرنا، بنا به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، حدود یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی در سطح این استان شناسایی شده است که ۷۵۱ مورد از آنها در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده‌اند.

۳۰۸۸/۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =