جامه سیاه بر تن طبیعت

سنندج - ایرنا - آتش سوزی‌های اخیر در مراتع و کوه‌های سقز بیشتر از سال‌های گذشته افزایش داشته است و همچنان مراتع و زمین های کشاورزی کشاورزان به خاکستر تبدیل می‌شود و انگار جامه‌ای سیاه را بر تن طبیعت این شهر کرده اند.

وقتی که به ماه مهر، پایان فصل برداشت حاصل رنج کشاورزان در هر سال نزدیک می‌شویم نگرانی‌ها راجع به آتش،سوزی مراتع و زمین های کشاورزی بیشتر و بیشتر می‌شود و آنانی که قلب‌شان برای حفظ محیط‌زیست و طبیعت زیبای شهر می‌تپد، ابراز تاسف بیشتری می‌کنند و انگار هیچ وقت این قصه پایانی ندارد و باید شاهد سوختن طبیعت باشیم.

کشاورزان وقتی که محصولات خود را از زمین‌های کشاورزی برداشت می‌کنند با آتش کشیدن مزارع باقیمانده محصولات کشاورزی خود را به نحوی دفع می کنند و وقتی که این آتش سوزی را آغاز می‌کنند متوجه این نیستند که آشیانه جانواران و پرندگان به خطر می افتد و در آتش بی مهری کشاورزان سوخته می‌شوند.

این آتش سوزی‌ها وقتی شروع می‌شود با کمک باد به حدی شتاب می‌گیرد که کنترل آن نه تنها برای اتش نشانان سخت است بلکه گاه بیشتر هم می‌شود و به مراتع و کوه‌ها سرایت می کند و باعث سوختن چندین هکتار از این مراتع و زمین‌های کشاورزی می‌شود.

کشاورزان در قبال این حرکت ناپسند و ناشایست با طبیعت هیچ عکس العملی در رابطه با خاموش کردن آتش  نمی‌کنند و جای تعجب دارد کشاورزی که با خاک و خورشید و محیط زیست و احشام در ارتباط است چنین بلای ناگواری را بر سر آنها بیاورد، کشاورز نباید برای رهایی از باقیمانده محصولات کشاورزی خود دست به چنین کار خطرناکی بزند.

آتش زدن باقیمانده محصولات کشاورزی توسط کشاورزان دلیل اصلی آتش سوزی‌ها است

رئیس منابع طبیعی سقز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دلیل اصلی آتش سوزی های اخیر آتش زدن باقیمانده محصولات کشاورزی توسط کشاورزان برای رهایی از پسماند این محصولات و سرایت آتش به مراتع و عدم رعایت موارد ایمنی در زمان روشن کردن آتش توسط چوپانان و افرادی که از طبیعت بازدید می‌کنند است.

سهراب احمدی گفت: در چند مورد دیگر همچون عدم رعایت موارد ایمنی توسط پیمانکاران شرکت برق مانند حریق روستای میرده، شرکت گاز مانند حریق روستای قره گویز و آتش انداختن عمدی جهت تصرف اراضی ملی، آتش سوزی در سطح شهرستان گزارش شده است.

وی دلیل کسب رتبه اول شهرستان از نظر بیشترین آتش سوزی در استان را اندازه گیری مساحت سوخته با دستگاه جی پی اس دانست و یادآور شد: امسال میزان  مساحت مناطق سوخته شده را با مساحت دقیق اعلام شد این در حالی است که در سال های گذشته مساحت بصورت تخمینی اعلام می شد.

وی یادآور شد: شهرستان سقز دارای ۲۴۲ هزار هکتار مرتع و ۱۲ هزار و ۴۰۰ هکتار جنگل است.

احمدی با اشاره به اینک امسال ده ها مورد آتش سوزی داشته ایم که بیشتر آن در مراتع اتفاق افتاده است تاکید کرد: آتش سوزی با از بین بردن پوشش گیاهی، خاک را در معرض فرسایش بادی و آبی قرار می دهد و حرارت آتش سوزی باعث در هم شکستن بافت خاک می شود.

وی اضافه کرد: این آتش سوزی ها با نابودی جانداران اکوسیستم مرتع مانند لاکپشت، ملخ، کبک، مارها و حشرات همراه می‌شود و تعادل اکوسیستم را برهم می‌زند و علاوه بر افزایش گازهای گلخانه‌ایی و افزایش گرمای زمین با تولید گاز مونواکسید کربن باعث مسمومیت انسان‌ها و جانداران می شود.

احمدی افزود: وسعت شهرستان و تعداد زیاد روستاها و نیروهای محدود اداره ما باعث ایجاد مشکلات زیادی در اطفای حریق شده است افزون بر این، وسایل اطفای حریق ما در خیلی از موارد کارایی ندارند و با کمبود شدید تجهیزات و نیروی انسانی روبرو هستیم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سقز گفت: مردم باید در حفاظت از منابع طبیعی کوشا باشند و مانع افرادی که عمدا مراتع را آتش می زنند باشند چون بخاطر یک بی احتیاطی یا تفریح این افراد درختان، گونه های جانوری و بوته ها نابود می شود بنابراین کسی که عمدا باعث این کار می شود هیچ احساس و عشقی به سرزمین و وطن خود ندارند.

وی یادآور شد: برای دهیاران و سایر اقشار کلاس های متعددی در راستایی فرهنگ سازی این مورد تشکیل شده است اما فرهنگ سازی زمان بر است، البته با دهیاران بخش های امام ،مرکزی و سرشیو تفاهم نامه همکاری امضاء کردیم که در اکثر مواقع دهیاران و همیاران طبیعت ما را یاری کنند.

آتش نشانی سقز ۳۹۴ عملیات اطفای حریق پوشش های گیاهی را انجام داده است

رئیس سازمان آتش نشانی سقز هم اظهار داشت: متاسفانه آمار آتش سوزی پوشش های گیاهی، مزارع گندم و درختان سال به سال بیشتر می شود و امسال هم آتش نشانی سقز ۳۹۴ عملیات اطفای حریق این پوشش های گیاهی را انجام داده است.

محمد دولتی با بیان اینکه در شهرستان سقز ۴۹۷ مورد عملیات اطفای حریق داشتیم افزود: محدوده خدمات ما محدود و حومه شهر است ولی علیرغم این محدودیت خدمات آتش نشانان سقز بدون مرز است و در تمام روستاها برای اطفای حریق و جلوگیری از آتش سوزی شرکت می کنند.

وی یادآور شد: آتش انداختن به جان مزارع از نظر علمی باعث از دست دادن حاصل خیزی خاک و زمین می شود و خاصیت میکرو ارگانیسم زمین به هدر می رود و بعد از چند سال زمین به حالت مرده در می آید.

دولتی، آموزش و برگزاری کلاس های آموزشی در شهر و روستا و استفاده از ائمه جماعت و دهیاران را فرهنگ سازی و به حداقل رساندن آتش سوزی ها برشمرد و خبر داد: سال آینده برای کاهش و به حداقل رساندن آتش سوزها، برنامه های منظم و اصولی به صورت گسترده تدارک دیدیم و به نوعی انقلابی بزرگ در آموزش های ما تلقی خواهد شد.

رئیس سازمان آتش نشانی سقز گفت: آموزش بهترین راه حل برای بالا بردن دانش کشاورزان و آشنایی با معایب آتش سوزی است و اگر مقرراتی در راستای جریمه افرادی که عمدا این کار را می کنند تنظیم شود بسیار تاثیرگذار می شد و به کاهش آتش سوزی ها کمک زیادی می کرد.

۸۰ درصد از آتش سوزی ها عمدی است

فرمانده پاسگاه محیط‌بانی سولاکان سقز هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امسال آتش سوزی ها نسبت به سال گذشته در این شهرستان افزایش داشته است و ۸۰ درصد این آتش سوزی های اخیر عمدی است که توسط کشاورزان و افراد منطقه صورت می گیرد.

عطا صادقی با بیان اینکه مردم نسبت به این آتش سوزی ها بی تفاوت هستند و عزم جدی برای برون‌رفت از این معضل ندارند، افزود: گاهی مردم برای خاموشی آتش هم اقدام و کمک نمی کنند و حتی گزارش هم نمی کنند چون خود آنها باعث چنین حرکتی شدند.

وی به کمبود شدید نیرو انسانی و کمبود امکانات و تجهیزات اطفای حریق برای پاسگاه خود اشاره کرد و یادآو شد: قبلا با روش های سنتی آتش را خاموش می کردیم ولی امسال به فلاکس بک های مجهز شدیم که هر چند یکسری مشکلات دارد ولی نسبت به سال های آینده موثرتر است.

صادقی با اشاره به اینکه ۲ پاسگاه محیط‌بانی فعال در سقز داریم اضافه کرد: در حال حاضر تنها با ۱۱ نفر محیط‌بان در دو شیفت پنج روزه خدمت می کنیم و تا الان ۱۰ مورد اطفای حریق داشتیم ولی با کمبود ۲۰  تا ۳۰ نفر نیرو مواجه هستیم.

فرمانده پاسگاه محیط‌بانی سولاکان تاکید کرد: اگر با افرادی که عمدا آتش را به جان مراتع و زیست گاه‌های جانوران می اندازند برخورد جدی و قاطع تری همراه با جرائم سنگین صورت گیرد این مشکل بشدت کاهش پیدا می کند.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نیز اظهار داشت: امسال در مجموع ۲هزار و ۲۹۹ هکتار از مراتع و جنگل‌های کردستان به دلیل بی مبالاتی و خطای انسانی در آتش سوخت که این میزان در مقایسه با سال قبل نزدیک به سه برابر افزایش دارد.

سعدی نقشبندی گفت: از دهه سوم خرداد تا کنون، ۲۳۰ فقره آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان روی داده که از این میزان، ۲۸۹ هکتار آتش سوزی جنگل های طبیعی، ۲هزار و ۱۰ هکتار مراتع و مابقی در سطح مراتع مشجر بوده است.

وی با بیان اینکه مراتع با ۱۴۲ فقره بیشترین تعداد آتش سوزی را دارد اضافه کرد: بیشترین مساحت آتش‌سوزی در مراتع سقز روی داده است و کمترین میزان هم در دیواندره است.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =