۲۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۸
کد خبرنگار: 1463
کد خبر: 83517633
۴ نفر

برچسب‌ها

رویش نخستین مزرعه استاندارد در همدان

همدان - ایرنا - مدیرکل استاندارد همدان از صدور نخستین پروانه نشان استاندارد برای یک مزرعه در استان خبر داد و گفت: این مزرعه عاری از هر گونه آلاینده‌های کشاورزی است.

محمد مددی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فلزات سنگین، نیترات و باقی مانده سموم کشاورزی از آلاینده هایی محسوب می شود که ارتباط مستقیم با سلامت و امنیت غذایی مردم دارد و حذف این مواد از محصولات کشاورزی از اولویت های استاندارد است. 

وی اضافه کرد: در این راستا دستورالعمل استاندارد سال گذشته با همکاری جهادکشاورزی تدوین و امسال تجدید نظر شد. 

مددی گفت: بهار امسال برای نخستین بار تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت یک مزرعه مطابق با موازین استاندارد صورت گرفت. 

به گفته مدیرکل استاندارد همدان، کشت مزرعه یاد شده نخود است و در تمام فرایند تولید این محصول نظام استاندارد سازی به صورت تخصصی اجرا و مدیران کنترل کیفیت این روند را نظارت و رصد کرده اند. 

مددی تاکید کرد: پس از برداشت نیز آزمایش های لازم به روی محصول تولیدی انجام شد و ارگانیک و عاری از هرگونه آلاینده بودن این محصول به اثبات رسید.

وی افزود: مزرعه یاد شده پس از گذراندن همه این مراحل موفق به دریافت نشان استاندارد تشویقی شد.

مدیرکل استاندارد همدان از اشتغال به کار ۲۵ مدیر کنترل کیفیت در مزارع استان خبر داد و گفت: این افراد دانش آموخته های رشته های مرتبط با این طرح هستند که پس از عبور از فیلترهای مختلف تائید صلاحیت شده اند.

مددی خاطرنشان کرد: مدیران کنترل کیفی بر تولید محصول با کیفیت و عاری از آلاینده های کشاورزی نظارت کرده و دوشادوش کشاورزان در مزرعه کار و تلاش می کنند.

وی یادآوری کرد: بعد از محصول نخود نوبت انگور است تا استاندارد سازی شده و پروانه نشان استاندارد دریافت کند؛ که به زودی کمیته تخصصی استاندارد در این باره تصمیم‌گیری می‌کند.

۷۵۲۷/۲۰۸۷

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =