چین: باید برای تامین امنیت مواد غذایی به خود اتکا کنیم

پکن- ایرنا- چین در واکنش به درخواست آمریکا برای خرید محصولات کشاورزی و غذایی بیشتر از این کشور، با انتشار بیانیه ای تاکید کرد پکن نمی تواند برای امنیت غذایی خود به دیگران متکی باشد بنابراین باید سبد غذایی خود را تامین کند.

این بیانیه که خبرگزاری شینهوا روز چهارشنبه منتشر کرده است، می افزاید: باید به منابع خود برای تامین مواد غذایی اتکا کنیم و کاسه های برنج را خودمان پر کنیم.

این بیانیه پس از آن منتشر شد که افزایش واردات محصولات غذایی چین باعث بروز انتقادهایی در سطح کشور شد از جمله اینکه چین به آمریکا وعده داده است خریدهای بیشتری در زمینه کشاورزی از جمله دانه های روغنی انجام دهد.

«جانگ وو فونگ» از اداره ذخایر راهبردی مواد غذایی چین می گوید: ما در بهترین شرایط در طول تاریخ کشور از لحاظ مواد غذایی قرار داریم انبارها،  ذخایر و تولیدات در شرایط بسیار با ثباتی است وی پیش بینی کرده است که میزان تولید غلات چین در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۷۸۰ میلیون تن برسد.

با این وصف در بیانیه شورای دولتی چین آمده است که تولیدات کشاورزی و مصرف مواد غذایی و فراورده های کشاورزی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند بیانیه تاکید می کند که چین با نگرش به آینده باید اطمینان حاصل کند که شرایط،  قابلیت ها و تولیدات کافی غذایی دارد.

در بیانیه خواسته شده است که تدابیر لازم برای برخی از محصولات کشاورزی مانند دانه های روغنی که چین از آمریکا و برزیل خریداری می کند، اندیشیده شود.

«وو وی» از مسوولان کمیسیون اصلاحات چین هم با اشاره به برخی از نگرانی ها  تاکید کرد که اگر کمبودی از لحاظ مواد غذایی مشاهده شود، واردات انجام خواهد شد.

بیش از ۷۵ درصد از فراورده های وارداتی کشاورزی چین بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۵ میلادی دانه های روغنی بوده است در حالی که سهم واردات برنج و گندم فقط ۶ درصد بوده است.

بیانیه دولت چین نشان می دهد که این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی ۸۸ میلیون تن دانه روغنی وارد کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =