رییس سازمان روانشناسی کشور: مهارت‌های زندگی را در کتب درسی بگنجانیم

تهران_ ایرنا_ رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه تهدید سلامت روان جامعه جدی و از موضوعات مهم امروز کشور است افزود: برای ارتقای سلامت روان جامعه یکی از اقدامات مهم گنجاندن آموزش مهارت های زندگی در کتب درسی است.

به گزارش ایرنا، محمد حاتمی عصر دوشنبه در مراسم تفاهم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با شورای اسلامی استان تهران که در سالن پارک شهر برگزار شد با بیان اینکه یکی از مهترین دغدغه ها در دهه پنجم انقلاب اسلامی ارتقای سلامت جامعه مخصوصا سلامت روان است افزود: استان البرز و شهرستان‌های استان تهران از نظر سلامت روان از شهرهای در معرض خطر کشور هستند. 
حاتمی تصریح کرد: امروز نباید به سلامت به عنوان درمان نگاه کنیم چرا که در دنیا نگاه به حوزه سلامت، پیشگیرانه است.

نصف ازدواج ها به طلاق منجر می شود
حاتمی ادامه داد: امروز از ۴ ازدواجی که صورت می‌گیرد حداقل ۲ ازدواج منجر به طلاق می‌ شود.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های استان تهران به دلیل مهاجرت‌هایی که انجام شده نرخ حاشیه‌نشینی بالایی دارند گفت: به همین جهت بیش از ۲۴ درصد مردم به خدمات مشاوره و روان‌پزشکی نیاز دارند؛ این یعنی یک‌چهارم مردم ایران نیازمند دریافت خدمات روان‌شناسی هستند. 
رییس سازمان روان‌شناسی و مشاوره کشور تاکید کرد: در دهه پنجم انقلاب، از نظر سلامت روان نیازمند یک توجه جدی هستیم؛ جامعه‌ای می‌تواند پویا، متفکر و شاد باشد که سلامت روان خوبی داشته باشد و اینها منجر به توسعه می‌شود.

حاتمی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه باید برای هر پنجاه خانواده یک پزشک روانشناس داشته باشیم گفت: در کشور، ۱۸ هزار نیروی روانشناس داریم که از این تعداد ۱۱ هزار نفر در تهران و شهرستان‌های تهران مشغول به کار هستند.

به گفته وی؛ سازمان نظام روان‌شناسی با جایگاهی که دارد می‌تواند خدمات مورد نیاز را به شهروندان ارائه دهد.

۳۲ درصد فضای مجازی به روان شناسی و مشاوره اختصاص پیدا کرده است

حاتمی یادآور شد: امروزه مردم نسبت به روان‌شناسی و مشاوره نگاه مثبتی پیدا کرده‌اند و بیش از ۳۲ درصد از فضاهای مجازی به روان‌شناسی و مشاوره اختصاص پیدا کرده است.

وی همچنین از امضای تفاهم نامه شورای اسلامی استان تهران با سازمان نظام روانشناسی و پزشکی کشور خبر داد و گفت: در بیست و یکمین جلسه شورای اسلامی استان تهران این تفاهم نامه با الهام فخاری رییس شورای اسلامی استان در راستای هم افزایی ظرفیت ها  و پتانسیل و توسعه فعالیت ها منعقد می شود.

شوراها به روان جامعه حساس هستند

رییس شورای اسلامی استان تهران نیز در این نشست گفت: امروز نسبت به دهه‌های گذشته در بیان اهمیت و ضرورت سلامت روان دشواری کمتری داریم و دستگاه‌های مختلف از قوه قضاییه تا قوه مقننه به اهمیت موضوع سلامت روان آگاهی بیشتری دارند.

الهام فخاری بیان کرد: سلامت روان یکی از مهمترین ابعاد حوزه سلامت برای افراد، به عنوان شخص و برای جامعه به عنوان سلامت اجتماعی تلقی می‌شود و اگر به هنگام به موضوعات و مسائل حوزه سلامت روان توجه نکنیم نمی‌توان انتظار رسیدن به سلامت اجتماعی را داشت.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: نهاد شورا در عالی ترین سطح شورای عالی استان‌ها تا شوراهای پایه نسبت به سلامت روان امروز حساس‌تر هستند.

فخاری گفت: در شورای شهر تهران به عنوان شورای پایه برای اولین بار در احکام برنامه سوم محور سلامت روان را در بودجه سال ۹۷ تسریع کردیم.

رییس شورای اسلامی استان تهران ادامه داد: در استان تهران از این سرمایه بزرگ برخوردار هستیم که مقر نهاد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در تهران قرار دارد.

فخاری گفت: با روندی که طی شد توانستیم در نظام شورایی در قالب تفاهم نامه توافق کاری را تنظیم کنیم و در نهاد شورا پیش ببریم که محورهای آن توجه به سلامت روان و تسریع همکاری‌ها است.

وی ادامه داد: در ساختار اجرایی در شهرداری تهران نیز پیش‌نویس همکاری بین سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و شهرداری تهران تنظیم شده است که امید است بتوان آن را در هفته سلامت روان پیگیری کنیم.

تهرام/۷۲۴۳//۶۱۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =