تدارک رادیو به مناسبت اربعین

تهران- ایرنا- معاون صدا برنامه‌های منتخب شبکه‌های رادیویی به مناسبت اربعین حسینی را اعلام کرد.

حمید شاه‌آبادی معاون صدای با اشاره به نقش رسانه رادیو در انتشار جلوه‌های عظیم اربعین حسینی(ع)، گفت: معاونت صدای جمهوری اسلامی همگام با مردم و عاشقان طریقت حسینی(ع) علاوه بر تولید و پخش برنامه های گوناگون و مختلف، با راه اندازی رادیو اربعین ارتباط میان مخاطب و رسانه را به کمترین میزان خود رسانده است.

وی در خصوص روند برنامه سازی در ایام اربعین، گفت: با تمهیدات در نظر گرفته شده و همراه با گروه های اعزامی برنامه ساز به کشور عراق که به صورت میدانی و در میان زائرین اقدام به تولید برنامه های مختلف می کنند، گروه های تصویر بردار نیز در کنار برنامه سازان به فعالیت مشغول هستند. همچنین زائرین علاقه مند نیز می توانند تصاویری را که خودشان تهیه کرده اند در اختیار رادیو اربعین قرار دهند تا از طریق رادیو نما و سایر خروجی ها منتشر شود.

شاه‌آبادی درباره تعداد برنامه های تولید شده در ایام پایانی ماه صفر نیز، گفت: پیرو برنامه ریزی های صورت گرفته شبکه های رادیویی برای مناسب های  پایانی ماه صفر شامل اربعین حسینی (ع)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و رحلت رسول مکرم اسلام(ص) در مجموع با ۱۲۶۸ برنامه به تعداد ۲۲۹ عنوان و به مدت ۵۹۷ ساعت تهیه کرده اند.

معاون صدا در رابطه با موضوعات برنامه های منتخب شبکه های رادیویی در اربعین حسینی (ع)گفت: شبکه رادیویی ایران برنامه چهل پرده اشک را در روز اربعین و از ساعت ۹ صبح به بعد پخش می کند. در این برنامه رمز ماندگاری و زنده ماندن قیام امام حسین (ع)، علل راهپیمایی عظیم اربعین حسینی(ع)  و درس گرفتن از قیام امام حسین (ع) بررسی می‌شود. رادیو ورزش نیز ویژه برنامه با کاروان تا آسمان را از ۲۵ تا ۲۷ مهر با موضوع دعوت از مهمانان ورزشی و گفت‌وگو با ورزشکاران حاضر در پیاده روی اربعین همراه می شود که از ساعت ۲۱ روی آنتن می رود.

در مسیر بهشت با رادیو معارف

شاه آبادی پوشش فراگیر پیاده روی اربعین را از موضوعات مهم برنامه های شبکه های رادیویی عنوان و بیان کرد: شبکه رادیویی قرآن برنامه تسنیم را از ۲۷ مهر تا ۶ آبان از ساعت ۶:۳۰ صبح روی آنتن خود می برد. در این برنامه به بیان احادیثی از امام حسین (ع) پرداخته و به پوشش برنامه ها و محافل پیاده روی اربعین اشاره می شود. رادیو معارف نیز با برنامه در مسیر بهشت تا ۲۷ مهرماه هر روز از ساعت ۱۶ مخاطبان را همراهی می کند. علاقه مندان در این برنامه شنونده حال و هوای پیاده روی از نجف تا کربلای معلی می شوند. همچنین رادیو جوان برنامه زیردستان بارانیت را در روز ۲۷ مهر و از ساعت ۶:۴۰ با موضوع پوشش مراسم راهپیمایی اربعین حسینی(ع) توسط گزارشگران پخش می کند.

معاون صدا توجه به اقتصاد نذر در پیاده روی اربعین را از نکات برجسته رادیو اقتصاد دانست و افزود: رادیو اقتصاد برنامه مسیر را ساعت ۹ صبح ۲۷ مهرماه پخش می کند. مخاطبان در این برنامه با مناسبت اربعین و تاکید بر اقتصاد نذر در کنار حضور صنوف مختلف برای خدمات رسانی به زوار حسینی آشنا می شوند.

شاه آبادی با اشاره به پخش نمایش های مختلف رادیویی در این ایام گفت: رادیو نمایش و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو در این ایام علاوه بر پخش نمایش های مختلف، آثار ارزشمند دیگری را در اختیار سایر شبکه ها قرار داده است. همچنین رادیو نمایش با پای پیاده را در ۲۶ مهر ماه از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه روی آنتن می برد. در این نمایش شنوندگان با داستانی روبرو می‌شوند که در آن  فردی که در دورانِ جنگ به اسارتِ نیروهای بعثی درآمده بود و پس از جنگ آزاد شده، اکنون پس از سال‌ها او و همسرش به پیاده روی اربعین در مسیر نجف کربلا می‌رود و در آنجا با زندان بان دوران اسارت خود آشنا می‌شود.

وی به توجه به ادبیات فارسی و همچنین وحدت مسلمانان در پیاده روی اربعین اشاره کرد و گفت: رادیو فرهنگ برنامه «چهل منزل شیدایی» را در ۲۷ مهر و از ساعت ۱۴:۳۰ روی آنتن خود می برد. علاقه مندان در این برنامه با تجلی اربعین حسینی(ع) در آثار نظم و نثر فارسی آشنا می شوند. رادیو گفتگو برنامه «از سکوت تا بایکوت» را از ۲۵ تا ۲۷ مهر از ساعت  ۰۸:۳۵ پخش می کند و به بررسی اهمیت راهپیمایی اربعین در وحدت میان مسلمانان جهان و سکوت رسانه های غربی از این رویداد عظیم می پردازد.

معاون صدا در خصوص برنامه های رادیو پیام و آوا، یادآور شد: اطلاع رسانی و ارایه آخرین اخبار و اطلاعات، پخش آنونس های مختلف  با هدف دعوت به راهپیمایی، کلام رهبری در خصوص اربعین ، پیام های بهداشتی و آداب سفر، پخش روضه و مداحی ارتباط با پلیس راه و  مسئولان از بخش های مختلف رادیو پیام و آوا است.

شاه آبادی توجه به بازماندگان  پیاده روی اربعین را مهم ارزیابی کرد و گفت: رادیو تهران برنامه «با کاروان اربعین» را از ساعت ۸:۵۰ روز ۲۷ مهر و با موضوع بررسی روز اربعین و همچنین پرداختن به جاماندگان راهپیمایی اربعین پخش می کند.

وی توجه به فضای مجازی را مهم برشمرد و عنوان کرد: «از سرزمین نینوا» اثر ارزشمندی است که در آن به ماجرای دلدادگی و اتفاقات بازماندگان عاشورای حسینی (ع) و کربلا تا اربعین اشاره می کند.

شاه آبادی توجه به نکات و مسائل بهداشتی را در طول پیاده روی اربعین مهم ارزیابی کرد و گفت: رادیو سلامت به مناسبت این ایام علاوه بر اینکه در ویژه برنامه های خود به ذکر نکات موثر بهداشتی در برنامه «مستان سلامت می کنند» می‌پردازد که از ۲۴ تا ۲۷ مهر و از ساعت ۱۷ روی آنتن می‌رود.

وی اظهار کرد: شبکه رادیویی صبا در روز اربعین برنامه همپای صبا را از ساعت ۱۴ روی آنتن می‌برد که در آن، مسابقه پیامکی پیرامون ابعاد مختلف پیاده روی اربعین، مطرح می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =