شرایط انتخاب  دادستان دیوان عدالت اداری تعیین شد

تهران-ایرنا-نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای حفظ حقوق عامه شرایط انتخاب دادستان دیوان عدالت اداری را تعیین کردند.

نمایندگان در ادامه رسیدگی به جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در جلسه علنی نوبت عصر امروز-دوشنبه- مجلس شورای اسلامی، مواد دیگری از این طرح را تصویب کردند.

بنابر ماده ۶ این طرح؛ به منظور حفظ حقوق عامه و جلوگیری از تضییع آن در حدود صلاحیت دیوان، دادستان دیوان از بین قضات دارای حداقل پانزده سال سابقه قضائی انتخاب میشود و تحت نظر رئیس دیوان وظایف و اختیاراتی اعم از طرح شکایت از اقدامات و تصمیماتی که موجب تضییع حقوق عامه می شود نزد شعب دیوان و حسب مورد تجدیدنظرخواهی نسبت به آرای مذکور؛ انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب جهت جلوگیری از بروز موجبات طرح دعوی در دیوان؛ شناسایی آرای مشابه یا متعارض شعب دیوان و پیشنهاد ایجاد رویه یا وحدت رویه به رئیس دیوان؛ شناسایی آیین نامه ها، مقررات و سایر نظامات موضوع صلاحیت دیوان و درخواست ابطال آنها از هیأت عمومی را بر عهده دارد.

بر مبنای تبصره بند ۱ ماده ۶ این طرح؛  رعایت تشریفات تنظیم دادخواست از حیث ثبت بر روی برگه های مخصوص، پرداخت هزینه دادرسی و مواعد قانونی طرح شکایت، برای دادستان لازم نیست.

بنابر این مصوبه، دادستان دیوان می تواند از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد موضوع تبصره (۳) ماده (۱۷) این قانون برای جمع آوری ادله و اسناد مرتبط استفاده کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =