دیدار پوتین و سلمان آغاز شد؛ نگاهی به دستورکار این دیدار

مسکو – ایرنا – دیدار رئیس جمهوری روسیه و پادشاه عربستان سعودی و مذاکرات غیررسمی دو طرف از دقایقی پیش در کاخ پادشاهی در ریاض پایتخت عربستان آغاز شد.

هنوز جزئیات بیشتری از این دیدار توسط رسانه ها به بیرون درز نکرده است، اما گفته شده که دردستور کار این دیدار موضوعات مهمی همچون مسائل خاورمیانه، امنیت خلیج فارس، مناقشه فلسطین و اسراییل و موضوعات همکاری‌های دوجانبه قرار دارد.
پوتین و سلمان در کاخ پادشاه سعودی در ریاض دیدار کردند و در هنگام این دیدار شماری از مقام‌های روس و عربستانی و نیز خبرنگاران دو کشور حضور داشتند ضمن اینکه ولیعهد عربستان نیز در این دیدار حضور داشت.

از دیگر نکات جالب بخش نخست دیدار پوتین و پادشاه عربستان نواخته شدن ناموزون سرود ملی روسیه در مقابل پوتین توسط گروه موزیک سعودی بود که تعجب رییس جمهوری روسیه را در پی داشت.
یوری اوشاکوف دستیار امور بین‌الملل رئیس جمهوری روسیه نیز در سالن محل برگزاری دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی مذاکره می‌کرد.
انتظار می‌رود در نیم ساعت آینده مذاکرات رسمی سران روسیه و عربستان سعودی با حضور هیات‌های دو کشور آغاز شود.
گفتنی است، ولادیمیر پوتین ظهر امروز به وقت مسکو وارد ریاض شد و از طرف فیصل بن بندر بن عبدالعزیز حاکم استان ریاض و تارق فریس شهردار ریاض مورد استقبال رسمی قرار گرفت.
پوتین تا ساعاتی دیگر ضمن دیدار و گفت‌وگو با ملک سلمان و ولیعهد این کشور در نشست شورای اقتصادی روسیه و عربستان نیز شرکت خواهد کرد.
این سفر از مدتی پیش در دستور کار کرملین قرار داشته است و رئیس جمهوری روسیه با دستور کار بررسی اوضاع در خاورمیانه و شمال آفریقا که از اهمیت بالایی بر خوردار است به ریاض رفته است.
پوتین پس از حضور در عربستان، به امارات متحده عربی هم خواهد رفت.
رئیس جمهوری روسیه برای اولین بار در تاریخ، سال ۲۰۰۷ به عربستان رفته بود و ۱۰ سال پس از این سفر، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی از روسیه دیدن کرد.
صاحبنظران روس مهمترین هدف سفر پوتین به عربستان را جلب نظر مساعد ریاض و دبی به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب عنوان می‌کنند که می‌تواند مهمترین دستاورد منطقه‌ای پوتین در بازگشت از عربستان و امارات به حساب آید.
یادآور می‌شود الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه چندی پیش گفته بود که در جریان سفر پوتین به عربستان سعودی دهها موافقت‌نامه بین دو کشور امضا خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =