پیدایش مجدد داعش پیامد حمله ترکیه به شمال سوریه

تهران – ایرنا – یورش نظامی ترکیه به شمال سوریه که چهارشنبه هفته گذشته با عنوان نبرد با نیروهای دمکراتیک سوریه ( قسد ) آغاز شد، باعث نمایان شدن نشانه های پیدایش مجدد گروه تروریستی داعش در این کشور شده است.

تارنمای شبکه تلویزیونی اسکای نیوز امروز (دوشنبه) با اعلام این مطلب افزود: در واقع می توان گفت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با این اقدام خود بار دیگر به داعش در سوریه حیات بخشیده است.

بر اساس این گزارش، اردوغان در سال ۲۰۱۴ با گشودن مرزهای ترکیه جهت ورود گروه های تروریست خارجی به سوریه باعث تسلط داعش بر منطقه ای به مساحت کشور انگلیس در سوریه شد.

اسکای نیوز معتقد است که عملیات نظامی ترکیه با برداشتن فشارها از روی گروه های تندرو تروریست و بر هم زدن معادلات و آرامش نسبی برقرار شده ظرف دو سال گذشته باعث آشفته شدن اوضاع در سوریه خواهد شد. آشوب حاصل از حمله ترکیه باعث پیدایش رخنه هایی در سوریه خواهد شد که عناصر داعش موجود در منطقه می توانند از آن سوء استفاده کنند.

شبکه مزبور افزود: به نظر می رسد آنکارا برای پایان دادن به وضعیت موجود طرح و نقشه ای ندارد و هدف اصلی اش از بین بردن منطقه کردستان است که ظرف چند دهه گذشته برای ترک ها مایه آزار و اذیت شده بود بدون آنکه به پیامدهای حاصل از آن در منطقه اهمیت بدهد.

اسکای نیوز خاطرنشان کرد: پیامدهای حاصل از تهاجم نظامی ترک ها به تدریج در حال نمایان شده است که فرار ۸۰۰ نفر از خانواده های داعش به دنبال بمباران اردوگاه عین عیسی توسط جنگنده های ترکیه اولین نشانه آن به شمار می رود.

این شبکه خبری پیش بینی کرد که اوضاع به دنبال بمباران اطراف زندان ها و اردوگاه های محل استقرار خانواده های داعشی بیش از پیش وخیم تر خواهد شد . ناظران سیاسی معتقدند آنکارا با این اقدام خود در صدد فراهم آوردن زمینه برای رفت و آمد آسان تر داعشی ها در منطقه است.

هر چند ترکیه در خصوص مهار خطر داعش به کشورهای منطقه اطمینان خاطر داده است اما نشانه های نمایان شده حکایت از آن دارد که آنکارا در حال بازگرداندن خطر خونباری است که منطقه سالیان سال از آن رنج برده است.۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =