۲۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۶
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 83517183
۱ نفر

برچسب‌ها

 زیست‌بوم فعالیت سگ‌های ولگرد در قم مشخص شود

قم-ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: در کنار احترام به‌حق حیات حیوانات ناقل بیماری و سگ‌های ولگرد باید حدود فعالیت و زیست‌بوم این حیوانات در مجموعه مدیریت کلان استان مشخص شود.

سید عبدالله میر ابراهیمی روز دوشنبه در جلسه کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری تصریح کرد: برای جمع‌آوری منسجم سگ‌های ولگرد باید نیروی انتظامی نیز وارد عمل شود، شهرداری قم قدرت قهری برای ورود به برخی مراکز شخصی مانند باغ‌ها و ساختمان‌های نیمه‌کاره ندارد.

وی بیان داشت: کانون‌های تردد سگ‌های ولگرد در حریم‌های شهر قم مانند شهرک صنعتی شکوهیه، باغ‌های اطراف مسجد جمکران، بستر رودخانه و پیرامون شهرک پردیسان و بلوار غدیر فراوان است و اکیپ‌های جمع‌آوری این حیوانات در شهرداری قم افزایش‌یافته است.

وی تاکید کرد: همچنین در انتهای ۷۵ متری عمار یاسر و منطقه باجک ۳ نیز تردد سگ‌های ولگرد به‌صورت گسترده‌تری مشاهده می‌شود.

وی یادآور شد: بر مبنای گشت‌های میدانی مشخص‌شده بخش مهمی از سگ‌های ولگرد موجود استان از شهرهای مجاور بارگیری شده و در مجاورت شهر قم تخلیه و رهاسازی شده‌اند.

وی ادامه داد: با دستور قضایی دادستان استان، مدیریت پسماند شهرداری قم مسئول مستقیم در جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و دیگر حیوانات ناقل بیماری به انسان است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم در ادامه تصریح کرد: تغییر ساعات جمع‌آوری پسماندهای شهری از سیاست‌های کلان شهرداری نیست، چراکه این مساله سبب سردرگمی مردم خواهد شد.

وی ادامه داد: اغلب شهروندان نسبت به زمان دقیق جمع‌آوری پسماند توسط شهرداری در محلات هدف اطلاع دقیق داشته و زباله‌های خانگی خود را ساعت‌ها قبل در بیرون از منزل قرار نمی‌دهند.

وی تاکید کرد: طرح جامع مدیریت پسماند در شهرداری قم به‌صورت رسمی آغازشده و اکنون در مرحله آنالیز فیزیکی بوده و به‌زودی دامنه آن به مرحله دفن و امحا خواهد رسید.

بخشدار بخش خلجستان قم نیز بیان کرد: در بخش خلجستان و روستاهای این منطقه از قم، ۴۲ قلاده سگ ولگرد توسط پیمانکار مربوطه زنده گیری و بعدازآن به سایت البرز منتقل‌شده است.

احمد فرج‌اللهی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری پیمانکاران طرف حساب بخشداری‌های استان ۱۶۲ قلاده سگ ولگرد را جمع‌آوری کرده‌اند.

بخش خلجستان با وسعت یک هزار و ۱۰۰ کیلومترمربع و جمعیتی بالغ‌بر ۱۰ هزار تن در شرایط عادی و ۵۰ هزار تن در فصول خاص، به مرکزیت شهر دستجرد یکی از بخش‌های پنج‌گانه قم است که با مرکز استان حدود ۷۵ کیلومترمربعa فاصله دارد.

بخش خلجستان دارای ۲ دهستان دستجرد و قاهان و ۵۲ روستاست، همچنین در این بخش، ۳۳ روستا دارای شورای اسلامی و ۲۷ روستا دارای دهیاری فعال می‌باشد.

این بخش دارای آب‌وهوای معتدل کوهستانی است و به لحاظ داشتن محیط زیستی سرشار از لطافت و زیبایی و گردشگاه‌های طبیعی و بکر، منطقه‌ای ممتاز برای گردشگری به‌حساب می‌آید.

شهردار شهر کهک قم نیز در این جلسه بیان کرد: افزایش گونه حیوانی شغال و سگ یکی از دغدغه‌های مردم شهر کهک بود که در هفته‌های اخیر نسبت به پاک‌سازی آن‌ها اقدام شده است.

حسین رضایی نسب تاکید کرد: جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و سایر حیوانات ناقل بیماری به انسان باید به‌صورت بخشی و تجمیعی در بخش‌های استان صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: حضور کارگروه بهداشت و مسئولان مرکز بهداشت و شهرداری برای جمع‌آوری هم‌زمان سگ‌های ولگرد ضرورت دارد.

شهردار کهک بیان داشت: برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد استان باید از وجود پیمانکاران مجرب استفاده‌شده و مسئولیت این کار به پیمانکاران فاقد صلاحیت به دلیل مشکلات بعدی واگذار نشود.

قم دارای یک شهرستان به همین نام و پنج بخش کهک، جعفریه، سلفچگان، خلجستان و مرکزی است؛ جمعیت ساکن در مناطق روستایی قم، کمتر از پنج درصد جمعیت کل استان است.

بخش و شهر کهک در جنوب استان قم قرار دارد و فاصله آن تا قم ۳۰ کیلومتر است، این بخش دارای ۲ دهستان کهک و فردو و ۱۸ روستا می‌باشد.

۷۴۰۳ / ۱۱۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =