احیای مکاتب هنری تبریز در آرامگاه شعر و هنر

تبرزی- ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات کالبدی در حال انجام در مجموعه تاریخی باغ کمال از احیای مکاتب هنری اصیل تبریز در این مجموعه تاریخی خبر داد.

"مرتضی آبدار" روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اهمیت بررسی و پایش مستمر وضعیت آثارهای تاریخی در استان گفت: با توجه به اهمیت مجموعه باغ کمال از منظر وجود مقبره کمال الدین بهزاد و کمال الدین خجندی در آن، مرمت و ساماندهی باغ کمال و تعریف کاربری شایسته و در خور این اثر فاخر در سال جاری در دستور کار اداره کل قرار گرفته است و تاکنون بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به همکاری شهرداری منطقه یک از طریق سازمان عمران شهرداری تبریز در احیای این مجموعه افزود: طی همکاری مشترک شهرداری تبریز در مرحله نخست شاهد تداوم ساخت رواق های محوطه باغ کمال هستیم که از جمله اقدامات صورت گرفته در این راستا می توان به احداث پی و اسکلت بلوک های ۱ تا ۴، خاک برداری در بخش های شمالی و غربی و اجرای پی و فونداسیون حد غربی و شمالی اشاره کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان گفت: این مجموعه هم اکنون با اعتباری نزدیک به پانزده میلیارد ریال از سوی شهرداری منطقه یک در حال مرمت و ساماندهی است و پس از اتمام در قالب مجموعه پژوهشی، فرهنگی و آموزشی باغ کمال و با عنوان «دارالفنون مکاتب هنری تبریز» آغاز به فعالیت خواهد کرد.

وی افزود: محور فعالیت های تعریف شده برای آن، برگزاری رویدادهای فاخر فرهنگی، احیای مکاتب هنری تبریز از جمله، نگارگری، فرش، نقاشی، خوشنویسی، موسیقی، معماری، انجام پژوهش های فرهنگی و هنری است.

باغ کمال تبریز با شماره ۲۰۵۶ در سال ۱۳۷۷ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

۳۰۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =