۲۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۲
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83517003
۰ نفر

برچسب‌ها

سد خائیز بوشهر سال آینده آبگیری می‌شود

بوشهر- ایرنا- به گفته مسئولان استان بوشهر سد خائیز تنگستان که در زمان حاضر با ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست سال آینده برای آبگیری آماده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان بوشهر روز دوشنبه در جریان بازدید از پروژه سد خائیز اظهارداشت: این سد با هدف تامین آب بخش کشاورزی، تامین حقابه‌های زیست محیطی رودخانه خائیز و کنترل سیلاب در دست ساخت است.

علی محمدی افزود: با بهره‌برداری از این سد آب مورد نیاز ۶۸۱ هکتار از نخیلات زیر پوشش شبکه آبیاری اهرم تامین و  موجب افزایش راندمان آبیاری و کیفیت محصولات کشاورزی می‌شود.

وی ادامه داد: اعتبار مورد نیاز برای اجرای سد خائیز ۷۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود و با توجه به قرار گرفتن این طرح در طرح‌های مصوب سفر رئیس جمهوری به استان بوشهر تامین اعتبار آن روند خوبی دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال آینده آبگیری شود و در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

محمدی بیان کرد: سد خائیز از نوع خاکی با هسته رسی، ارتفاع ۳۶ متر، حجم مخزن ۱۵.۶ میلیون مترمکعب است که سالانه چهارمیلیون مترمکعب آب در اختیار شهرستان تنگستان قرار می‌دهد.

وی یادآورشد: هم اکنون امور زیرساختی مانند تجهیز کارگاه و ساخت جاده‌های دسترسی سد خائیز به صورت کامل انجام شده است.

محمدی با تاکید بر اهمیت ساخت سیستم انحراف آب سد در روند اجرای پروژه گفت: گالری انحراف آب سد خائیز به طول ۲۱۰ متر تکمیل شده است و فرازبند ۱۲ متری آن نیز ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر گفت: پروژه سد خائیز به‌ عنوان یکی از طرح‌های مصوب سفر اسفندماه سال گذشته رئیس‌جمهوری به استان بوشهر است و اجرای آن از اهمیت زیادی برای این استان برخوردار است.

مهرداد ستوده اضافه کرد: در سال جاری ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای پیشبرد روند اجرای سد خائیز تخصیص یافته است.

وی اضافه کرد: با تکمیل و آبگیری این سد، اشتغال در بخش کشاورزی شهرستان تنگستان بهبود می‌یابد.

۶۰۴۷/۶۰۴۳

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha