۲۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۲
کد خبرنگار: 1014
کد خبر: 83516825
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

گیاه تاتوره ترس و وحشت ندارد

کرج - ایرنا - «تاتوره» گیاهی است که فواید آن در حوزه دارویی بیشتر از خطرات آن می‌باشد و این گیاه ترس و وحشتی ندارد.

به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر فردی در شبکه‌های اجتماعی فیلمی را درباره گیاه تاتوره منتشر کرده مبنی بر اینکه این گیاه در مزارع مهرشهر کرج کشت می شود.

در این فیلم گفته می‌شود که مردم به این مزارع می روند و به خاطر ویژگی‌های آن همچون گل های رنگی و شیپوری به آن دست می‌زنند و در کنار آن ها عکس می‌گیرند.

در این فیلم که در شبکه های اجتماعی و تلگرامی بازنشر می شود اعلام شده که "این گیاه در فصل پاییز گل‌های زیبایی می‌دهد و غوزه آن دارای دانه‌هایی مخدر است که خیلی سمی هم هست و 2 دانه میوه آن می تواند یک فرد را از پا بیاندازد."

خبرنگار ایرنا در پی انتشار این فیلم در شبکه های اجتماعی موضوع را با بهمرام بهرامی رشید، کارشناس گیاه پزشکی منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز مورد واکاوی قرار داد.

بهرامی رشید گفت: تاتوره گیاهی از خانواده سولاناسه است که بومی ایران بوده و در بیشتر مناطق کشور ایران و دنیا پراکنده هست و دوره رویشی آن از اول فروردین تا مهرماه است.

وی افزود: این گیاه در مناطقی که آب وجود داشته باشد به خوبی رشد می کند و یکی از علف‌های هرز مهم مزارع سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، جالیز و سبزیجات است.

بهرامی در ادامه در مورد ویژگیهای این گیاه گفت: گیاه تاتوره ضمن اینکه جزء علف‌های هرز طبقه‌بندی می‌شود در طب سنتی نیز جایگاه ویژه ای دارد و به عنوان یک «پادزهر» از آن استفاده می‌شود.

داروی خام این گیاه که «آتروپین» هست را از برگ‌های گیاه استحصال می‌کنند.

در واقع این ترکیبات سمی بخشی از سیستم دفاعی شیمیایی گیاه است که در مقابل دشمنان خودش سنتز می‌شود و به نام ترکیبات ثانویه خوانده می‌شوند.

ترکیبات ثانویه گیاه تاتوره عبارتند از آتروپین ، هیوسیامین و اکوپولامین که جزء آلکالوئید تروپانها طبقه‌بندی می‌شوند.

حتی دوز سم از برگی به برگ دیگر تفاوت دارد به طوریکه وقتی گیاه تاتوره جوانتر است، نسبت اسکوپولامین به آتروپین حدود ۳ به ۱ است و پس از گل دهی ، این نسبت معکوس می‌شود و با پیر شدن گیاه مقدار اسکوپولامین همچنان کاهش می‌یابد.

یک دانه بذر تاتوره حاوی حدود یک دهم میلی گرم آتروپین است  و دوز تقریبی کشنده برای انسان بالغ ۱۰ میلی گرم آتروپین یا 2.4  میلی گرم اسکوپولامین است. بنابراین نه تنها خوردن بذر که خوردن هر بخشی از این گیاه می تواند مسمومیت زا باشد اما تا زمانی که مقدار مصرف به دوز کشنده نرسد فقط می‌تواند عوارضی جانبی مثل ایجاد هذیان‌، توهم‌، هایپرترمی، رفتار عجیب و غریب ، احتباس ادرار و میدریازیس با فتوفوبی شدید ایجاد کند که این عوارض چند روز ادامه دارند.

شروع علائم حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف این گیاهان دارویی رخ می دهد. این علائم به طور کلی از ۲۴ تا ۴۸ ساعت به طول می انجامد ، اما در برخی موارد  هم  تا ۲ هفته می تواند ادامه داشته باشد.

اما در مورد فیلم منتشر شده نکاتی باید مورد توجه قرار داد و اول اینکه در این فیلم تاکید می‌شود این گیاه به تازگی و در کمربندی مهرشهر روییده است این در حالی است که این گیاه در تمام مناطق کشور و در اکثر مزارع کشاورزی دیده می‌شود و در استان البرز نیز از صدها سال پیش وجود داشته و می‌روید.

ترس و وحشتی از هجوم یک گیاه جدید نباید وجود داشته باشد، چه اینکه اگر خطر به رویش و وجود گیاه باشد مردم روستاها و کشاورزان در مرکز خطر قرارداشته اند و دارند!

دومین نکته اشاره به سمی بودن این گیاه توسط تهیه کننده این فیلم است که باز هم چیز عجیبی نیست زیرا گیاهان سمی بسیاری در اطراف ما وجود دارند که هیچ کدام تهدیدی برای ما محسوب نمی شوند.

برای مثال ماده مخدر تریاک نیز از نوعی گل شقایق استحصال می‌شود و در عین حال مصرف دوز بالای آن کشنده است اما در پزشکی نیز از آن استفاده می‌شود.

حتی گل‌های شقایق معمولی نیز درصد بالایی از تریاک را در خود دارند و خوردن غوزه گل‌های این گیاه خطرناک است.

نمونه دیگر گیاهان سمی اطراف ما گل آپارتمانی «دیفن باخیا» است که برگ‌هایی سمی دارد.

گیاه «کلم» دارای ماده سمی و خطرناک خردل است که علیه حشرات در داخل گیاه تولید می‌شود اما برای مسموم کردن یک انسان باید به اندازه یک کامیون کلم خورد تا توسط خردل داخل آن مسموم شد.

نکته سوم قسمتهای سمی گیاه است که عنوان می‌شود با خوردن یک بذر این گیاه انسان جان خود را از دست می‌دهد این در حالی است که در مورد هر سمی بایست دوز کشنده مورد نیاز به بدن برسد که میزان آن در بالا گفته شد.

باید این نکته را نیز به خاطر داشت که آلکالوئیدها مزه‌ای بسیار تلخ دارند و نمی‌شود به راحتی این حجم از گیاه را بلعید و مزاج انسان آن را بپذیرد و دلیلی هم ندارد که کسی از این گیاه که مزه تلخ و تهوع آوری دارد بخورد !

نکته چهارم اینکه در این فیلم مشخص نیست که محل فیلمبرداری کجاست و ادعای ایشان در مورد اینکه اینجا کمربندی مهرشهر است قابل باور نیست.

و نکته پنجم و خطرناک این ویدئو این است که دانستن برخی چیزها بدون اشراف علمی و اطلاعاتی نسبت به آن مثل همین تاتوره یا باعث سوء مصرف می‌شود یا سوء استفاده از آن. متاسفانه بعد از این ممکن است عده‌ای به جای ماده مخدر روی به مصرف از این گیاه بیاورند که مصرف آن بدون فرآوری و دانستن مقدار لازم می‌تواند بسیار خطرناک باشد و از منظر بعدی برخی می‌توانند از این گیاه برای صدمه زدن به افراد دیگر استفاده کنند.

مردم بایستی توجه داشته باشند که هیچ مطلبی را بدون منبع و ماخذ معتبر و مشخص نپذیرند.

مثل مطلبی که درباره وجود ویتامینی به اسم ب ۱۷ در بذر هندوانه خبر می‌داد که ضدسرطان است و به همین خاطر کشورهای استعمارگر ما را از کودکی از خوردن هندوانه با بذر آن منع کرده اند این در حالی است که هیچ گاه چنین بحثی وجود نداشته است.

مار در فلفل دلمه !

در چند هفته گذشته نیز با بازنشر یک فیلم نوعی نماتد انگل حشرات از داخل یک فلفل دلمه‌ای به تصویر کشیده می‌شود که به عنوان سمی‌ترین و خطرناک‌ترین مار جهان معرفی می‌شد و جالب این بود که ادعا می‌شود این مار توانایی ایجاد بیماری و تولید مثل در دستگاه گوارش دارد! ددر صورتی‌که مارها حیوان هایی مهره دار و شکارچی هستند، اما این تصویر یک انگل  و جانور بیمهره  است و لذا موضوع و داستان از اساس دروغ بود.

و در آخر اینکه هموطنان ما که خودشان با محتوای فضای مجازی کاملا آگاه هستند و هر چیزی را باور نکنند زیرا بسیاری از این پست‌ها برای جمع کردن طرفدار ساخته می‌شود.

۶۱۵۶

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha