۲۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۹
کد خبرنگار: 2038
کد خبر: 83516804
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فراز و نشیب های بازار مسکن

تهران- ایرنا- حذف یک طبقه تراکم در جوازهای ساختمانی برخی مناطق تهران و افزایش سقف سنی واحدها برای دریافت وام از جمله محورهایی است که رسانه های داخلی در حوزه مسکن به آن توجه کردند و آنها را مورد واکاوی قرار دادند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا؛ بررسی دوشنبه ۲۲ مهر نشان می دهد که موضوع مسک درن رسانه های داخلی مورد توجه قرار گرفته است.

رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب: با افزایش سقف سنی واحدها برای دریافت وام،  مشتری آپارتمان‌های قدیمی افزایش می‌یابد. رسانه های منتسب به جریان اصولگرا: زوج‌های جوان با پیش خرید بافت فرسوده از سازندگان، تسهیلات با نرخ شش درصد دریافت می‌کنند. این رسانه ها آورده اند: یکی از مهم‌ترین معضل‌ها در سبد خانوار بحث مسکن است. رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب از کاهش یک طبقه ای تراکم ساختمان در برخی مناطق تهران، به عنوان شوک پاییزی بساز و بفروش‌ها، یاد کرده و آورده اند: برخی سازنده‌ها درباره علت انتشار این زمزمه در شهرداری‌های مناطق، سه سناریو مطرح می‌کنند. سناریوی نخست، تغییر ضوابط طرح تفصیلی تهران مطابق با شرایط جدید پایتخت است... ت. در قالب سناریوی دوم، برخی سازنده‌ها گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اقدام برخی شهرداری‌های مناطق بر خلاف ضوابط مصوب طرح تفصیلی دارند... د. اما سناریوی سوم آن است که مدیریت شهری طبق روال گذشته در برخی دوره‌های زمانی، با انتشار این خبر و زمزمه میان بساز بفروش‌ها، از یک ترفند درآمدزایی برای شهرداری‌های مناطق استفاده کرده است.

همچنین این رسانه ها با اشاره به افزایش سقف سنی واحدها برای دریافت وام، معتقدند: مشتری آپارتمان‌های قدیمی افزایش می‌یابد.

افزایش وام مسکن، ثمربخشی تصمیم جدید بانک مسکن بر تحریک معاملات مسکن و بازگشت روستائیان مهاجر به شهر از دیگر محورهای مورد بررسی در رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب به شمار می رود.

رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا آورده اند: با توجه به تمهیدات فراهم شده در صندوق یکم، زوج‌های جوان با پیش خرید بافت فرسوده از سازندگان، تسهیلات با نرخ شش درصد دریافت می‌کنند.

همچنین این رسانه ها به نقل از انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران آورده اند: یکی از مهم‌ترین معضل‌ها در سبد خانوار بحث مسکن است. همچنین این رسانه ها به احداث پنج واحد مسکن مددجویی با مشارکت بسیج سازندگی سپاه و کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان تنکابن، اشاره کرده اند.

رسانه های اصلاح طلب

کاهش یک طبقه ای تراکم ساختمانی در برخی مناطق تهران

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان شوک پاییزی بساز و بفروش‌ها، نوشت: بساز و بفروش‌ها در مراجعه‌ پاییزی به مرجع صدور پروانه ساختمانی در پایتخت با زمزمه شوکه‌کننده روبه‌رو شدند. آن‌طور که فعالان ساختمانی خبر داده‌اند، قرار است تراکم ساختمانی در برخی مناطق تهران به میزان یک طبقه کاهش پیدا کند. زمزمه کاهش ارتفاع ساخت‌وساز که اقدامی تاریخی در مقایسه با چراغ سبز سال‌های گذشته برای اضافه‌سازی محسوب می‌شود، پرسش سازنده‌ها درباره پشت ‌صحنه این تصمیم را در پی داشته است. بررسی‌ها در این باره، سه سناریو را مطرح می‌کند که یکی از آنها با تجربه «استارت طرح تفصیلی تهران» در ارتباط است.

 سازندگان در پایتخت به یک شوک پاییزی زودرس دچار شدند... د. طبق گفته سازندگان و بساز و بفروش‌های مناطق مختلف پایتخت، خبری غیررسمی در شهرداری‌های مناطق به گوش آنها رسیده که قرار است به‌زودی جوازهای ساختمانی با «حذف یک طبقه تراکم مجاز» به سازندگان داده شود. با وجود انتشار این اخبار غیررسمی، هنوز صحت و سقم این موضوع برای بخش زیادی از سازندگان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و به‌نظر می‌رسد این ابهام، دارای یک معنا می‌تواند باشد. چراکه طبق روال گذشته، بخش زیادی از سازنده‌های پایتخت قبل از نهایی شدن تصمیمات جدید مدیریت شهری در حوزه جواز ساخت وساز، اطلاعات دقیقی پیش از تصویب نهایی کسب می‌کنند.

برخی سازنده‌ها درباره علت انتشار این زمزمه در شهرداری‌های مناطق، سه سناریو مطرح می‌کنند. سناریوی نخست، تغییر ضوابط طرح تفصیلی تهران مطابق با شرایط جدید پایتخت است... سناریوی دوم، برخی سازنده‌ها گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اقدام برخی شهرداری‌های مناطق بر خلاف ضوابط مصوب طرح تفصیلی دارند... د. اما سناریوی سوم آن است که مدیریت شهری طبق روال گذشته در برخی دوره‌های زمانی، با انتشار این خبر و زمزمه میان بساز بفروش‌ها، از یک ترفند درآمدزایی برای شهرداری‌های مناطق استفاده کرده است... ت. در دوره گذشته مدیریت شهری، انتشار اخبار غیررسمی پیش از ابلاغ رسمی طرح تفصیلی، موجب شد تا گروه زیادی از سازندگان به اخذ پروانه ساختمانی اقدام کنند.

همین موضوع سبب شد تا رکود صدور بیشترین حجم پروانه ساختمانی در ماه‌های پیش از ابلاغ رسمی طرح تفصیلی زده شود.

تارنمای فرارو نیز گزارش فوق را بازتاب داده است.

افزایش سقف سنی واحدها برای دریافت وام

روزنامه آرمان ملی در گزارشی با اشاره به افزایش سقف سنی واحدها برای دریافت وام، نوشت: مشتری آپارتمان‌های قدیمی افزایش می‌یابد.  در شرایطی که جهش بیش از ۲۰۰ درصدی قیمت مسکن طی دو سال گذشته به کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان واقعی منجر شده، مصوبه اخیر مبنی بر ارایه تسهیلات به واحدهای ۲۵ ساله می‌تواند بخشی از تقاضا را به سمت این نوع آپارتمان‌ها سوق دهد.  اختصاص وام اوراق مسکن به خانه‌های ۲۵ ساله می‌تواند بخشی از متقاضیانی که قدرت خرید واحدهای نوساز و میانسال را ندارند وارد بازار کند و معاملات افزایش یابد.

رونق قدیمی‌سازها در روزهای کسادی بازار، عنوان دیگر گزارشی محسوب می شود که در روزنامه آرمان ملی منتشر شده است. در این گزارش می خوانیم: افزایش سقف سنی مسکن برای برخورداری از تسهیلات بانکی خبری بود که در هفته گذشته امیدها برای رونق دوباره معاملات بازار مسکن را افزایش داد. پیش از این، سقف سنی برای دریافت وام انفرادی ۶۰ میلیون تومانی، ۲۰ سال و برای دریافت وام ۴۵ میلیون تومانی، ۲۵ سال بود که در حالت نخست، وام زوجین حداکثر به ۱۰۰ میلیون تومان و در حالت دوم، به ۸۰ میلیون تومان می‌رسید. اما بر اساس مصوبه جدید بانک مسکن، سقف سنی برای دریافت تسهیلات خرید مسکن به ۳۰ سال افزایش یافته است. از همین رو امید می‌رود با این مصوبه، بخشی از تقاضای واقعی بازار که قدرت خرید خانه‌های نوساز را ندارد، به سمت قدیمی‌سازها هدایت شده و معاملات مسکن نیز افزایش یابد.

 افزایش وام مسکن

روزنامه جهان صنعت در گزارشی نوشت: در حالی بازار مسکن در رکورد غیرتورمی به‌سر می‌برد و متقاضیان توان مالی ورود به این بخش را ندارند که مدیرعامل بانک مسکن از پیگیری محتاطانه افزایش سقف وام خرید مسکن خبر داد.  بازار مسکن چند ماهی است که در رکود غیرتورمی به‌سر می‌برد. بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی در شهریور ماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲گانه ۱۲ میلیون و ۷۲۲ هزار تومان اعلام شد.  در این شرایط ناتوانی مالی مردم برای ورود به بازار باعث شده تا برنامه‌های بانک مسکن به‌عنوان بانک تخصصی حوزه تأمین مالی این حوزه دچار چالش‌هایی شود به‌طوری که چندی پیش مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن از ابلاغ بخشنامه‌ای خبر داد که بر اساس آن تسهیلات اوراق حق تقدم به واحدهای مسکونی ۲۵ساله پرداخت خواهد شد. طی دو سال اخیر به‌واسطه افزایش قیمت مسکن، این اوراق اثرگذاری خود در تأمین مالی متقاضیان استفاده از آن را از دست داده است، وضعیتی که در نهایت باعث شده تا قیمت این اوراق به زیر ۴۰ هزار تومان سقوط کند.

اثربخشی تصمیم جدید بانک مسکن بر تحریک معاملات مسکن

به گزارش روزنامه آرمان ملی، سلمان خادم‌المله کارشناس بازار مسکن می‌گوید: بخشی از متقاضیان تبدیل به احسن در بازار مسکن، در گذشته واحدهایی را انتخاب می کردند که اگرچه با بودجه آنها تناسب قیمتی داشت اما به دلیل عمربنای بیش از ۲۰ سال امکان استفاده از تسهیلات اوراق تقدم را نداشتند اما با شرایط جدید می‌توانند تقاضای خود را در بازار بالفعل کنند.  به گفته خادم‌المله، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت این نوع تسهیلات، عدم نیاز به سپرده‌گذاری است و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن در کوتاه‌ترین زمان از این تسهیلات بهره مند شوند.  وی بخشی از متقاضیان تبدیل به احسن در بازار مسکن، در گذشته واحدهایی را انتخاب می کردند که اگرچه با بودجه آنها تناسب قیمتی داشت اما به دلیل عمربنای بیش از ۲۰ سال امکان استفاده از تسهیلات اوراق تقدم را نداشتند. اما با شرایط جدید می‌توانند تقاضای خود را در بازار بالفعل کنند.

بازگشت روستائیان مهاجر به شهر

خبرگزاری ایسنا گزارش داد: فرهاد فرزانه مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری همدان از بازگشت روستائیان مهاجر به شهر خبر داد و گفت: استفاده از پتانسیل روستاها، عامل بازگشت مهاجران به روستا در سال‌های اخیر بوده است.  فرهاد فرزانه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بازگشت روستائیان مهاجر به شهر اظهار کرد: در سال گذشته در برخی از روستاهای خالی از سکنه در استان همدان شاهد بازگشت ۱۰ درصد اهالی روستا به روستای خود بوده‌ایم.  وی در ادامه تصریح کرد: طبق آمارهای سال ۹۵ که توسط مرکز آمار تهیه شد، ۱۲۰ روستا در استان همدان خالی از سکنه بوده‌اند که این تعداد در سال ۹۸ کاهش چشمگیری داشته است.

فرزانه ادامه داد: دولت نیز در سال‌های اخیر تسهیلات مناسبی در حوزه اشتغال و بهبود فضای کسب‌وکار به روستائیان اعطا کرده که عامل بازگشت بسیاری از روستائیان بوده است.  وی نبود اشتغال در شهر را از دیگر عوامل برگشت روستائیان از شهر برشمرد و گفت: استفاده از پتانسیل روستا توسط دانشجویان تحصیل‌کرده و ایجاد واحدهای تولیدی در روستاهای خالی و کم‌جمعیت در راستای رونق تولید و کار از جمله مسائلی بود که آتش اشتیاق را در دل روستائیان مهاجر به شهرها برای بازگشت به روستای خود روشن کرده است.

رسانه های اصولگرا

تسهیلات جدید مسکن برای زوج‌های جوان

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد آئینی عضو هیئت ‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری گفت: با توجه به تمهیدات فراهم شده در صندوق یکم، زوج‌های جوان با پیش خرید بافت فرسوده از سازندگان، تسهیلات با نرخ شش درصد دریافت می‌کنند.  درباره تسهیلات خرید بافت‌های فرسوده اظهار داشت: در سال‌های ۸۸ تا ۹۲ بسته حمایتی خوبی در قالب بخش اعتباری مسکن مهر و با وام ترجیحی و ارزان قیمت وارد کردیم و روند نوسازی هم خوب بود. از سال ۹۶ به بعد هم روند نوسازی بافت‌های فرسوده صعودی شده که این نشان از تشویق مردم در این نوع ساخت و ساز بوده است.

مسکن مهم‌ترین معضل در سبد خانوار

خبرگزاری فارس در مطلبی آورد: استاندار تهران مسکن را مهم‌ترین معضل در سبد خانوار اعلام کرد. انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در جلسه ستاد بازآفرینی استان تهران اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین معضل‌ها در سبد خانوار بحث مسکن است و باید از ظرفیت بازآفرینی بافت فرسوده استفاده شود. وی گفت: متأسفانه ما تحرک و پویایی در بازآفرینی بافت فرسوده ندیده‌ایم و یک برنامه‌ریزی باید از قبل انجام شود تا بتوانیم از آن استفاده کنیم.

 احداث مسکن مددجویی در شهرستان تنکابن

روزنامه کیهان گزارش داد: پنج واحد مسکن مددجویی با مشارکت بسیج سازندگی سپاه و کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان تنکابن ساخته شد.  فرمانده سپاه شهرستان تنکابن گفت: با مشارکت بسیج سازندگی سپاه و کمیته امداد امام(ره) شهرستان تنکابن ۵ واحد مسکن مددجویی با صرف ۲۰۰ میلیون تومان در روستاهای بهکله، صادق آباد، کندسر، صالح‌آباد و خوبانرزگاه احداث و تحویل مددجویان شد.

سرهنگ شریفی یادآور شد: هشت واحد مسکونی از ابتدای امسال تاکنون برای خانواده‌های کم‌درآمد شهرستان تنکابن احداث و ۱۰ واحد دیگر نیز با بیش از ۴۰ درصد پیشرفت در حال ساخت است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha