۳۰ درصد برنامه ابلاغی کشت پاییزه در کردستان محقق شد

سنندج - ایرنا - استان کردستان در سال زراعی جاری ۶۳۱ هزار و ۲۱۲ هکتار برنامه ابلاغی کشت پاییزه دارد که در ۲۰ روز گذشته ۳۰ درصد از این میزان شامل ۲۶۱ هزار و ۴۵۶ هکتار آن زیر کشت محصولات مختلف رفته است.

معاون اداره امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: این میزان اراضی کشت شده شامل ۲۵۶ هزار و ۱۰۰ هکتار گندم، چهار هزار و ۲۴۵ هکتار جو و یک هزار و ۱۱۱ هکتار کلزا است.

حیدر مرادی افزود: در سال زراعی جاری برنامه ابلاغی گندم شامل ۳۲ هزار هکتار آبی و ۵۶۰ هزار هکتار دیم است که تاکنون بهره برداران ۶ هزار و ۱۰۰ هکتار اراضی آبی و ۲۵۰ هزار هکتار اراضی دیم خود را زیر کشت برده اند.

وی با اشاره به اینکه کل بذر مورد نیاز برنامه ابلاغی گندم این استان حدود ۹۳ هزار تن است اضافه کرد: سازمان جهاد کشاورزی در راستای حمایت از بهره برداران  ۲۴ هزار تن از این میزان را به صورت اصلاح شده و گواهی شده تامین کرده و ۶۹ هزار تن نیز توسط بهره برداران تامین شده است.

مرادی گفت: تاکنون ۱۵ هزار تن از ۲۴ هزار تن سهم دولت فرآوری و برای توزیع به شهرستان های مختلف حمل شده است و ۹ هزار تن دیگر نیز به مرور زمان فرآوری و توزیع می‌شود.

معاون اداره امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه هم اکنون روند کشت گندم در کردستان روند عادی خود ادامه می دهد، یادآور شد: تا کنون نیز ۲ هزار و ۵۰۰ تن کود شیمیایی بین بهره برداران توزیع شده و انتظار می رود برای جلوگیری از چالش های محموله های جدید به این استان برای توزیع حمل شود.

مرادی تاکید کرد: برنامه ابلاغی  در این استان برای جو نیز حدود شامل پنج هزار و ۲۱۲ هکتار آبی و ۲۶ هزار هکتار نیز دیم است که تا کنون ۸۱۰ هکتار اراضی آبی و سه هزار و ۴۲۵ هکتار اراضی دیم این محصول زیر کشت رفته است.

وی با بیان اینکه هم اکنون تنها فصل کشت کلزا به اتمام رسیده است، گفت: کشت نخود پاییزه، گندم و جو نیمه دوم آبان در این استان ادامه دارد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است.

کشاورزان این استان سه میلیون و ۱۹۹ هزار راس دام سبک و سنگین و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل دارند و جمعیت بهره بردار کشاورزی ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تُن انواع محصولات کشاورزی تولید می کنند که ۳۵۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

۳۰۳۴/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =