کشت گیاهان کم‌آب‌بر اولویتی برای احیای دریاچه ارومیه

ارومیه- ایرنا- سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه دولت برای تکمیل طرح‌های احیای دریاچه ارومیه در سال جاری ٢٠٠ میلیارد تومان اعتبار تصویب کرد، گفت: در کنار اجرای طرح های مختلف، کشت گیاهان کم‌آب‌بر از برنامه‌های ترویجی اولویت‌دار برای احیای دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.

پیمان آرامون روز دوشنبه در کارگاه انتقال تجربه‌های منطقه‌ای در خصوص نقش جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: تخصیص اعتبار جدید برای احیای دریاچه ارومیه نشان از عزم جدی دولت در راستای حفاظت از محیط زیست دارد و جوامع محلی نیز باید همگام با دولت برای احیای دریاچه وارد میدان شوند.
وی ادامه داد: پشتوانه اجتماعی و حمایت مردمی در موفقیت و به سرانجام رسیدن پروژه‌ احیای دریاچه ارومیه بسیار ضروری بوده و اقدامات طرح‌ریزی شده امروز با این پشتوانه به انجام رسیده‌است.

وی به فرهنگ‌سازی در جوامع محلی جهت پیشبرد اهداف ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد و اظهار داشت: طرح احیای دریاچه ارومیه با اهتمام ویژه دولت از سال ۱۳۹۲ طرح‌ریزی و اجرا شد و شاهد موفقیت اجرای طرح‌های تثبیت و احیا در نگین آبی آذربایجان هستیم.
وی اضافه کرد: اقدامات عمرانی و بارش‌های قابل توجهی که طی بهار امسال اتفاق افتاد، موجب شد تا شرایط دریاچه نسبت به سال‌های گذشته مطلوب باشد و در حال حاضر ارتفاع دریاچه نسبت به پارسال ۱۰۳ سانتی متر بالاتر است.

وی بیان کرد: مساحت دریاچه ارومیه در زمان حاضر حدود ۲ هزار و ۸۰۰ کیلومترمربع است و وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک‌هزار و ۱۰۵ کیلومترمربع افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا کارگاه انتقال تجربه‌های منطقه‌ای در خصوص نقش جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه و ششمین جلسه برد مدیریت مشارکتی مرکز منطقه‌ای رامسر در مرکز و غرب آسیا به مدت سه روز در ارومیه با حضور کارشناسان و محققان هفت کشور آسیایی در ارومیه برگزار می‌شود.
آذربایجان‌غربی با احتساب دریاچه ارومیه مساحتی معادل چهار هزار و ۳۵۵ کیلومترمربع یعنی ۶۵/۲ درصد از مساحت کل کشور را دارا بوده و به لحاظ برخورداری از شرایط خاص توپوگرافی، تنوع زیستگاهی کم‌نظیری از تالاب‌ها، دشت‌ها تا جنگل‌ها و تپه ماهورها و مناطق کوهستانی را در خود جای داده است.
بیش از ۳۰۰ گونه پرنده، ۵۸ گونه پستاندار و تنوع بالایی از گیاهان و سایر جانداران در ۷۰ زیستگاه رودخانه‌ای و تالابی این استان زیست می‌کنند.

۹‪۹۱۸/۳۰۷۲
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha