محققان دانشگاه امیرکبیر گلدان زیست تخریب‌پذیر ساختند

تهران- ایرنا- محققان یکی از شرکت‌های مستقر دربرج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به فرمولاسیون تولید گلدان‌های زیست تخریب پذیر دست یافتند که کاشت آنها به همراه نهال در خاک موجب تولید مواد مغذی مناسب برای رشد گیاهان می‌شود.

مدیر عامل شرکت تعاونی گیاه سازه پرنیان از واحدهای فناور مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امروز دوشنبه در این باره گفت: تمرکز مطالعات این واحد فناور تولید محصولات زیست تخریب پذیر برای تولید نهال و نشا است که به زودی وارد فاز تولید صنعتی خواهد شد.

«مرضیه آقاجانی» از اجرای مطالعاتی با عنوان «تولید کامپوزیت‌های زیست تخریب پذیر بر پایه مواد طبیعی» خبر داد و اظهار کرد: با توجه به آسیب‌های جبران ناپذیر مواد نفت پایه به محیط زیست، گرایش جهانی به سمت تولید مواد کاملا سبز است و در این میان تولید کامپوزیت‌های سبز بر پایه الیاف و رزین طبیعی به صورت بسیارچشمگیر مورد توجه قرار گرفته است.
آقاجانی حجم معاملات کامپوزیت‌های طبیعی در سال ۲۰۱۵ در دنیا را حدود ۳.۳۶ بیلیون دلار ذکر کرد و ادامه داد: وارد کردن گلدان‌های پلاستیکی به خاک برای کشت نشا گل و نهال یکی از موارد آسیب رسان به خاک است؛ زیرا پلاستیک‌های نفت پایه غیر قابل تجزیه هستند و در دراز مدت سلامت خاک را به مخاطره می‌اندازند.
این محقق اضافه کرد: برای کاشت نهال یا نشا در خاک همراه با گلدان، گلدان‌هایی با استفاده از یک ماده کامپوزیتی کاملا طبیعی ساخته شدم. این گلدان‌ها پس از گذشت چند ماه به مواد اولیه تجزیه می‌شود.
به گفته آقاجانی این مواد به عنوان مواد کمکی برای رشد گیاهان سودمند خواهند بود.
وی قابل تولید بودن برای هر اقلیم را از ویژگی‌های گلدان‌های کامپوزیتی زیست تخریب پذیر دانست و ادامه داد: این گلدان‌ها می‌توانند بر اساس نوع اقلیم و ویژگی‌های مورد نیاز سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور (به ویژه طول عمر گلدان و میزان جذب رطوبت و سایر مشخصات) تولید شود.
محقق این طرح، یکی دیگر از کاربردهای این گلدان را، زیبا سازی فضای سبز شهرها دانست و خاطر نشان کرد: سالانه حجم انبوهی از گلدان‌های پلاستیکی یا سفالی برای تولید نشا مورد استفاده شهرداری‌ها قرار می‌گیرد و هر دوی این مواد برای محیط زیست آلودگی دارد، اما  به کارگیری گلدان‌های زیست تخریب پذیر بر پایه مواد طبیعی می‌تواند این چالش را برطرف کند.
آقاجانی فراورش و طراحی فرایند به کارگیری انواع رزین‌های طبیعی و استحصال الیاف طبیعی برای تقویت رزین‌های طبیعی را از چالش‌های این محصول نام برد و گفت: در زمان حاضر این گروه تحقیقاتی در حال بررسی و حل موانع است.
وی ادامه داد: استفاده از مواد تجدیدپذیر و زیست تخریب پذیر  از مزایای رقابتی این محصول است. در طراحی گلدان‌ها به مسائل مهم محیط زیستی مانند جلوگیری از فرسایش خاک و بیابان زدایی توجه شده است، به طوری که فرمولاسیون تولید گلدان‌ها متناسب با نیاز بازار هدف قابل تغییر است.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha