امام جمعه زاهدان: سیستان و بلوچستان نیازمند سرمایه‌گذاری فرهنگی و اقتصادی است

زاهدان- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان در جمع مردم دلگان گفت: این استان با وجود داشتن ظرفیت‌های فراوان و خدمات گسترده نظام هنوز در ۲ حوزه مهم فرهنگی و اقتصادی با مشکل روبرو است که باید در این ۲ بخش سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی محامی روز دوشنبه با حضور در جمع مردم شهرستان دلگان در مصلی امام علی(ع) اظهار داشت: مسائل فرهنگی و اقتصادی مهمترین مشکلات استان سیستان و بلوچستان از جمله شهرستان دلگان است که باید برای پیشرفت در هر ۲ حوزه از سوی دولت و بخش خصوصی (مردم) سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام شود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان وجود طوایف متعدد و وحدت و انسجام موجود بین آنان در شهرستان دلگان را مزیت و فرصت بسیار خوبی دانست و تاکید کرد: همه طوایف دلگان باید همدل و همفکر باشند و دست در دست هم ضمن تقویت این انسجام برای رشد شهرستان تلاش کنند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در حاشیه این دیدار عمومی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا نقش معتمدان، علما و فعالان فرهنگی در ارتقا شاخص‌های فرهنگی و اقتصادی منطقه را متذکر شد و گفت: عمده مشکلات و مسائل موجود این استان و شهرستان دلگان «فرهنگی و اقتصادی» است که باید برای پیشرفت و توسعه منطقه همه مردم و مسئولان دست در دست هم داده و در هر دو جهت فرهنگی و اقتصادی سرمایه‌گذاری و تلاش کنند.

حجت الاسلام والمسلمین محامی ادامه داد: هماهنگی بین طوایف و علمای تشیع و تسنن و همکاری آنان با مسئولان فرصت‌های ارزشمندی است که باید با تقویت این وحدت و انسجام از این فرصت ها به درستی استفاده شود.

نماینده رهبری در امور اهل سنت استان با اشاره به ظرفیت‌های انسانی و طبیعی شهرستان دلگان، بر رشد متوازن شهرستان و سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف بویژه در ابعاد علمی و فرهنگی تاکید کرد.

امام جمعه زاهدان با اشاره به این‌که موضوع فرهنگ فراتر از دانش و آموزش است گفت: حوزه‌های علمیه باید با ارائه آموزش‌های کیفی طلاب با کیفیت تربیت کنند و آموزش و پرورش نیز با زیر پوشش قرار دادن تمام منطقه زمینه تحصل برای فرزندان این مرزوبوم را فراهم و آموزش عالی که در این شهرستان در آغاز راه است گسترش پیدا کند و متناسب با ظرفیت‌ها و نیاز منطقه رشته‌های تحصیلی ایجاد شود.

فرماندار دلگان نیز در این دیدار با تشریح ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این شهرستان گفت : شهرستان دلگان با وجود اقوام و طوایف مختلف نمونه و نمادی از وحدت در استان و کشور است .

مجتبی شجاعی با اشاره به اینکه معیشت مردم شهرستان اغلب از طریق کشاورزی تامین می شود، از قطع شدن سهمیه سوخت موتور پمپ‌های کشاورزی توسط وزارت نیرو به دلیل عدم بهره برداری از آب‌های زیرزمینی برای کشاورزی، انتقاد کرد.

وی با انتقاد از قطع مکرر خطوط مخابراتی تصریح کرد: قطعی چهار تا  پنج روزِه خطوط مخابراتی و مجموعه زیرساخت‌های ارتباطی مردم این شهرستان را کلافه کرده است که باید دستگاه‌های دست‌اندرکار برای حل این مشکل چاره اندیشی کنند.

دیدار با طلاب و روحانیون شهرستان و افتتاح ساختمان المهدی حوزه علمیه سفیران هدایت دلگان با پنج هزار مترمربع و ۷۰ حجره با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال از دیگر برنامه های سفر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان به شهرستان دلگان بود .

۹۹۴۱**۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =