تنها ۱۵ درصد مراسلات کشور از طریق شبکه پستی جابه‌جا می‌شود

تهران- ایرنا- معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین رونمایی از اولین اپراتور خصوصی پست کشور گفت: سالانه تا سقف ۶ میلیارد مرسوله در کشور جابه‌جا می‌شود که تنها ۱۵ درصد از آن توسط پست انجام می‌گیرد اما با تغییر نگاه به پست کشور، می‌توان به تحول این شرکت ملی امیدوار بود.

حسین فلاح جوشقانی روز دوشنبه در آیین افتتاح اولین اپراتور خصوصی پست کشور گفت: مقوله پست در وزارت ارتباطات کمی مظلوم واقع شده است، برای آزادسازی خدمات پست پیچیدگی‌های زیادی وجود دارد و این عرصه نیاز به نگاه ویژه دارد و قطعا با نگاه ظاهری و ساده‌ای که فکر می‌کردیم در پست است، امکان تحول وجود ندارد. چند سال طول کشیده که توانستیم آزادسازی خدمات پستی را داشته باشیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: بر اساس برآوردها بین سه و نیم تا شش میلیارد مرسوله پستی در کشور جا به جا می‌شود که از این مقدار کمتر از ۱۵ درصد به صورت مجاز و بر اساس چارچوب‌ها و ضوابط جا به جا می‌شود. حضور اپراتورهای پستی بر همین مبنا بوده است که بتوان با کمک آن‌ها و نقش‌آفرینی‌شان، تمام بازیگران عرصه پستی را به کار گرفت.
فلاح جوشقانی ادامه داد: ما پروانه فعالیت اپراتور خصوصی پست ایران را صادر کردیم و همانطور که بر اساس این پروانه اپراتورها ملزم به رعایت قوانین هستند، ما نیز به عنوان تنها نهاد حاکمیتی مسئولیت حمایت و ساماندهی آن‌ها را داریم، در خصوص اپراتور پست اول نیز همین روند را در پیش خواهیم گرفت.
وی خاطرنشان کرد: بر حسب قانون صدور مجوز برای ارائه خدمات پستی بر عهده وزارت ارتباطات است، در مسیری که پیش رو داریم مشکلاتی وجود خواهد داشت، ضمن این که به ضابطه‌مندی در این حوزه قائل هستیم اما نگرانی‌هایی نیز در خصوص این کسب و کارها داریم و امیدواریم بتوانیم بازار بسیار بزرگ پست را متحول کنیم.
رئیس رگولاتوری وزارت ارتباطات گفت: تنها نهاد حاکمیتی که در عرصه اپراتورها وجود دارد، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور است و نهاد حکومتی داخلی در این حوزه صاحبنظر نخواهد بود، در عین حال قول می‌دهیم که رگولاتوری کمترین مداخله را در عرصه کسب و کارها داشته باشد.

آیین رونمایی و آغاز به کار رسمی پست اول با هدف نقش‌آفرینی در صنعت پست لجستیک با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نایب رئیس اتاق ایران و نمایندگان مجلس در اتاق ایران برگزار شد.

براساس وظایف تعیین شده، اولین اپراتور خصوصی پست کشور در نظر دارد فعالین پستی را از سراسر کشور جمع‌آوری کند بدون اینکه برندشان تغییر کند یا تحت تاثیر قرار بگیرد.

این اپراتور همچنین درصدد است شبکه‌ای را به وجود بیاورد تا شرکت‌های پستی با استفاده از آن بتوانند با استفاده از سایر اعضای این شبکه، کم و کاستی‌ها را از بین ببرند و خدمات بهتری ارائه دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =