۲۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۶
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83516581
۰ نفر

برچسب‌ها

تعمیر توربین‌های بادی با ربات‌ها

تهران- ایرنا- محققان اسکاتلندی ربات‌های کاملا خودرانی ساخته‌اند که قادر به بازدید از مزارع بادی و تعمیر توربین‌های آسیب دیده هستند.  

به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی.نیوز، برخلاف بیشتر پهپادها که برای هدایت آن‌ها به یک اپراتور نیاز است، این ربات‌ها می‌توانند بدون نیاز به یک اپراتور حرکت کنند و حتی بدون نیاز به تکنسین‌ها به تعمیر توربین‌های بادی بپردازند. ابداع این ربات‌ها می‌تواند به معنی خاتمه دادن به تعمیر توربین‌ها توسط تکنسین‌های انسانی باشد.

این پروژه چند میلیون پوندی نشان می‌دهد که چگونه ربات‌ها می‌توانند راه بروند، شیرجه بزنند، پرواز کنند و حتی برای خودشان فکر کنند. این ربات‌ها توسط محققان مرکز Orca ساخته شده است، این مرکز خود را به عنوان بزرگترین مرکز دانشگاهی در نوع خود در جهان معرفی می‌کند و توسط دانشگاه‌های «هریوت وات» و «ادینبورگ» هدایت می‌شود. 

این کنسرسیوم همچنین شامل کالج امپریال لندن، دانشگاه‌های آکسفورد و لیورپول و بیش از ۳۰ شریک صنعتی می‌شود که با همکاری یکدیگر ربات‌های قابل توجهی را ساخته‌اند. 

این ربات دارای یک بازوی رباتیک است و می‌تواند خود را به سطوح عمودی بچسباند. پهپادی نظیر این ربات می‌تواند نه تنها برای بازرسی یک توربین بادی به سمت آن پرواز کند بلکه می‌تواند یک سنسور در آن جای دهد و یا حتی آن را تعمیر کند. همچنین از آنجایی‌که این ربات خودران است، نیازی نیست که کسی در ساحل با کنترل از راه دور آن را هدایت کند. ابداع این ربات به معنی پایان دادن به کارهای پرخطر برای انسان‌هاست. انسان‌هایی که کار نظارت و تعمیر توربین‌های مزارع بادی را بر عهده دارند، همواره باید کلاه‌های سنگین و بزرگی بر سر داشته باشند و برای تعمیر این توربین‌ها به بدنه آن‌ها آویزان می‌شوند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =