۲۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۵
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83516579
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش فشارها به رئیس‌ جمهوری هائیتی برای استعفا

تهران - ایرنا - همزمان با ادامه تظاهرات‌ ضددولتی در هائیتی، فشارها بر رئیس‌ جمهوری این کشور برای کناره‌گیری از قدرت افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هزاران نفر ار مردم هائیتی روز گذشته(یکشنبه) به تظاهرات اعتراضی جدید پیوستند و بار دیگر از «جوونل مویس» رئیس جمهوری این کشور خواستند، استعفا کند.

این در حالیست که فشارها بر رئیس جمهوری این کشور از زمان آغاز اعتراض های جدید در حال افزایش است.

تظاهرات جدید به درخواست یک انجمن هنری در این کشور برگزار شد و معترضان نیز شعارهایی علیه رئیس جمهوری هائیتی سر دادند.

این معترضان اعلام کردند که به شدت نسبت به فساد فراگیر، افزایش تورم و کمبود کالاهای اساسی در این کشور فقیر معترض هستند.

در یکی از پلاکارهایی که معترضان در این تظاهرات در دست داشتند، نوشته شده بود: مویس رئیس جمهوری ما نیست. ما خواهان یک هائیتی متفاوت هستیم.

برعکس تظاهرات های اخیر، نیروهای پلیس در تظاهرات روز گذشته برای متفرق کردن معترضان وارد عمل نشد.

این تظاهرات در بحبوحه افزایش خشونت ها در پایتخت هائیتی و مناطق اطراف که ۲۰ کشته و ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت، روی داد. سازمان ملل متحد چند روز پیش اعلام کرده بود که به دلیل این اعتراض ها کسب و کارها در پایتخت و مناطق اطراف همچنان تعطیل بوده و حدود دو میلیون کودک نیز نمی توانند به مدرسه بروند.

اوایل ماه جاری میلادی رئیس جمهوری هائیتی خبر از تشکیل کمیسیونی با هدف یافتن راه حل برای پایان دادن به بحران در این کشور خبر داد اما رهبران مخالفان درخواست وی برای مذاکره و اتحاد را رد کرده و خواستار استعفای رئیس جمهوری این کشور شدند.

رئیس جمهوری هائیتی از زمان به قدرت رسیدن در فوریه سال ۲۰۱۷، همواره با اعتراض ها و انتقادهای مردمی روبرو بوده است. مخالفان نست به تلاش برخی سازمان ها و کشورها و در صدر آنها آمریکا برای کمک به ادامه حیات سیاسی رئیس جمهور هاییتی معترض هستند.

هائیتی با جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر در حوزه دریای کارائیب قرار دارد و تنها کشور فرانسوی زبان در قاره آمریکا است.

سالانه چندین هزار نفر از مردم هائیتی برای فرار از فقر موجود در کشور، اقدام به مهاجرت غیرقانونی به آمریکا می‌کنند.

بیش از یکصد سازمان و موسسه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی از رئیس جمهوری هائیتی خواسته اند از سمت خود کناره گیری کند تا روند تشکیل دولت نجات ملی و یک انتقال قدرت موفقیت آمیز فراهم شود.

این موسسات و سازمان ها در بیانیه ای اعلام کردند: هائیتی در شرایط فاجعه باری به سر می برد و یک بحران انسانی در این کشور قریب الوقوع است. به نام کشور هائیتی ما از شما( رئیس جمهوری) می خواهیم که برشکستگی دولت خود را به رسمیت بشناسید و استعفا کنید.

۱۰۷۱

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =