سرمایه گذاری کلان نیوزیلند برای مقابله با افراط گرایی آنلاین

تهران- ایرنا- نخست وزیر نیوزیلند ماهها پس از حمله تروریستی علیه مسلمانان در این کشور اعلام کرد که برنامه ریزی چهارساله ای با سرمایه گذاری ۱۷ میلیون دلار (نیوزیلند) در جهت مقابله سیستماتیک با تروریسم، خشونت و افراط گرایی آنلاین در این کشور در دست اجراست.

روزنامه گاردین روز دوشنبه در گزارشی در این زمینه نوشت: این اقدام ماهها پس از آنکه یک سفید پوست نژادپرست علیه مسلمانان دو مسجد در کرایست چرچ نیوزیلند اقدام به حمله تروریستی و مسلحانه کرد، اجرایی می شود. این حمله در ۱۵ ماه مارس  سال جاری میلادی منجر به کشته شدن ۵۱ نمازگزار مسلمان و مجروح شدن دستکم ۵۰ نفر دیگر شد و ویدئو فیلم این کشتار وحشیانه در فیس بوک به صورت زنده به نمایش گذاشته شد و علاوه بر آن در دیگر شبکه های اجتماعی مانند توییتر، یوتیوب و برنامه های متعلق به فیس بوک واتساپ و اینستاگرام به اشتراک گذاشته شد.

«برنتون ترنت» متهم ۲۸ ساله  این حمله تروریستی، تبعه استرالیاست که به جرم کشتار و مجروح ساختن دهها نفر از مسلمانان در زندان به ‌سر می‌برد.

جیسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند روز دوشنبه اعلام کرد که دولت برای پشتیبانی بیشتر از اقدامات علیه تروریست ها در فضای مجازی این سرمایه گذاری ۱۷ میلیون دلاری(نیوزیلند) -۱۴.۵ میلیون دلار آمریکا-  را به مدت ۴ سال انجام می دهد و این برنامه توانایی این کشور در یافتن، متوقف کردن و حذف محتوای تروریستی و خشونت آمیز افراطی آنلاین تقویت می کند.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در ولینگتون پایتخت این کشور اعلام کرد: این سرمایه گذاری برای دو برابر کردن کارهای پژوهشی، تحقیقاتی، امور مربوط به پزشکی قانونی، اطلاعاتی و پیشگیری در وزارت امور داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

آردرن تاکید کرد که دولت در برنامه های جدید خود یک گروه ۱۷ نفره جدید از متخصصان حوزه سایبری را برای مقابله با محتواهای خشونت بار، نژادپرستانه و تروریستی به کار گمارده است.

خانم آردرن تاکید کرد:  از دنیای آنلاین باید در امور خیر استفاده شود، این فضا  جایی باشد تا ایده های خوب و صحیح در آن به اشتراک گذاشته شود، فناوری رشد کند، آزادی های مدنی حفظ شود. بنابراین از مردم نیوزیلند درقبال محتواهای خشونت بار  آنلاین  و هر گونه اقدامات تروریستی محافظت می کنیم.

وی اذعان کرد که  برنامه مقابله با افراط گرایی خشونت بار آنلاین  بخش مهمی از پاسخ ما به حملات تروریستی ۱۵ مارس است.

نخست وزیرنیوزیلند پس از حمله تروریستی علیه مسلمانان، مقابله با فضای خشونت بار آنلاین و کاهش میزان اسلحه دردست مردم دراین کشور را در اولویت برنامه های دولت قرار داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =