پروژه‌های مدیریت منابع آبی با سرعت بیشتری اجرا شود

رشت - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به بارش شدید باران و اقدامات انجام شده برای جلوگیری از به بار آمدن خسارت های احتمالی ناشی از سیل اخیر در استان، تأکید کرد که پروژه‌های مدیریت منابع آبی با سرعت بیشتری اجرا تا در بارش‌های شدید آینده از خسارت‌های سیل جلوگیری شود.

قربانعلی محمدپور روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: پروژه هایی مانند بازگشایی آبراهه‌های تالاب از جمله پلنگ ور ، رودخانه کلسر و همچنین احیاء تله رسوبگیر سیاه درویشان که با هدف برقراری تبادل هیدرولیکی بالادست و پایین دست منطقه انجام شده از جمله اقداماتی است که از وارد آمدن خسارت ناشی از سیلاب، جلوگیری کرد.

وی با تاکید بر لزوم ادامه اجرای این طرح ها افزود: این گونه حوادث زنگ خطری است تا اجرای پروژ های احیاء و مدیریت منابع آبی با سرعت بیشتری انجام تا در بارش های شدید آینده از خسارت های سیل جلوگیری شود.

احیاء کلاس آبی ترکستان اسپند، احیاء آبراهه منطقه حفاظت شده سیاه کشیم و اسپند که منجر به هدایت و خروج سیلاب از جاده و مناطق مسکونی بالادست در چند روز اخیر شد؛ از دیگر اقداماتی بود که مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان به آنها اشاره کرد.

محمدپور یادآور شد: جمیع این اقدامات سبب شد تا بخشی از صومعه سرا ، کسماء و ازگم و همچنین روستاهای کلسر ، اسپند ، اسلام آباد ، قاضیانده و میانده که به طور مستقیم در معرض خطر سیل و آبگرفتگی قرار داشتند از حوادث احتمالی نجات یافتند.

طی سال های اخیر به واسطه نزولات جوی و بارش های مکرر شاهد وقوع سیل و تخریب مناطق در سطح استان بوده ایم که بر همین اساس اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان اجرای پروژه هایی را در درستور کار قرار داد تا با مدیریت منابع آبی و تعدیل کننده اکولوژیکی از خسارات احتمالی سیلاب جلوگیری به عمل آورد.

طبق اعلام اداره کل هواشناسی گیلان، سامانه بارشی از عصر دیروز (یکشنبه) تضعیف شده و شاهد کاهش ناپایداری های جوی و ابر هستیم و افزایش دما تا پایان هفته مورد انتظار است. بر همین اساس آسمان امروز در  استان صاف تا نیمه ابری، افزایش دما، گاهی افزایش ابر و وزش باد، احتمال بارش پراکنده پیش بینی شده است.

بیشترین میزان بارش در شهرستان املش با ۲۳۷ میلیمتر ، رودسر با ۲۰۰ میلیمتر و در غرب استان نیز رضوانشهر ۱۲۷میلیمتر و تالش با ۱۲۰ میلیمتر بوده که در مدت کمتر از ۲۴ ساعت گزارش شده است.

۷۲۹۶/۲۰۰۷/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =