صادرات کالا از سیستان و بلوچستان به افغانستان رشد ۱۰۵ درصدی داشته است

زاهدان- ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: صادرات کالا از این استان به افغانستان در ۶ ماه نخست سال جاری به افزون بر ۲۱۸ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر ارزش، رشد ۱۰۵ درصدی داشته است.

نادر میرشکار روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مجموع صادرات از گمرکات و بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان به افغانستان در ۶ ماهه نخست امسال ۲۱۸ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۴۸۳ دلار بوده است.

وی با بیان اینکه حدود ۴۷ درصد از مجموع صادرات سیستان و بلوچستان به افغانستان بوده است ادامه داد: میزان صادارت در ۶ ماهه نخست سالجاری از گمرکات استان به این کشور۴۶ میلیون و ۹۲هزار و ۴۹۰ دلار بوده که با توجه به ۳۴میلیون و ۵۴۱ هزار و ۶۷ دلار صادرات گمرکی در ۶ ماهه نخست پارسال رشد ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان تصریح کرد: میزان صادرات از بازارچه‌های مرزی این استان به افغانستان در ۶ ماهه نخست سالجاری ۱۷۲ میلیون و ۷۴۱هزار و ۹۹۳ دلار بوده که نسبت به ۷۱میلیون و ۹۱۰هزار و ۴۵ دلار سال گذشته رشد ۱۴۰ درصدی داشته است.

وی اظهار داشت: بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان عملکرد صادراتی قابل توجهی را به خود اختصاص داده‌اند و از دلایل عمده افزایش صادرات می‌توان به دسترسی آسان به بازار کشورهای همسایه، سهولت فرآیند انجام صادرات و نیز بروکراسی اداری کمتر در بازارچه‌ها اشاره کرد.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان دارای هفت بازارچه مرزی فعال شامل بازارچه‌های مرزی گمشاد و میلک در شهرستان هیرمند، بازارچه مرزی میرجاوه، بازارچه مرزی کوهک و جالق شهرستان سراوان، بازارچه مرزی پیشین شهرستان سرباز و بازارچه مرزی ریمدان شهرستان چابهار است. 

علاوه بر این بازارچه‌های مرزی جدید بش‌دلبر، تخت عدالت و شاهگل به ترتیب در شهرستان های نیمروز، هیرمند و زهک، بازارچه بدوکی میرجاوه در شهرستان میرجاوه و بازارچه میل ۴۶ در شهرستان سراوان نیز در این استان به تصویب هیات دولت رسیده و در مرحله آماده سازی قرار دارند. 

۹۹۱۴**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =