۲۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۳
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83516444
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پیشنهاد هند به پاکستان برای مبارزه مشترک با تروریسم

دهلی نو-ایرنا- راجنات سینگ وزیر دفاع هند ، آمادگی این کشور را برای اعزام نیرو به پاکستان برای مبارزه مشترک با تروریسم اعلام کرد.

به گزارش روز دوشنبه نشریه "تایمز او ایندیا"،وزیر دفاع هند که در ایالت هاریانا سخنرانی می کرد افزود،اگر پاکستان در مبارزه خود با تروریسم جدی باشد، هند آماده کمک به این کشور است.

وی در عین حال از موضع عمران خان در خصوص کشمیر انتقاد کرد.

"سینک" با اشاره به سخنان نخست وزیر پاکستان برای وارد کردن فشار به هند در خصوص کشمیر اظهار داشت هیچ کشوری نمی تواند بر هند فشار وارد کند و دهلی نو دارای توانایی لازم برای پاسخ دادن به اقدامات پاکستان است.

هند، پاکستان را حامی تروریسم و گروه های شبه نظامی ضد هند می داند، اما پاکستان همواره نقش خود را در حملات تروریستی علیه هند رد کرده است.

از سوی دیگر پاکستان، هند را به ایجاد ناآرامی در استان بلوچستان این کشور متهم کرده است.

نخست وزیر هند 5 اوت(14 مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

دولت پس از لغو اصل 370 قانون اساسی و بند 35 قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

این اقدامات با واکنش شدید پاکستان روبرو شد به گونه ای که اسلام آباد روابط دیپلماتیک خود با هند را به حداقل رساند.

در حال حاضر بخشی از کشمیر در خاک هند و قسمتی دیگر در پاکستان قرار دارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان(از هند) در سال ۱۹۴۷ میلادی است.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =