باران شرایط را برای کشت کلزا در گنبدکاووس فراهم کرد

گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس می‌گوید که بارش ۲۰ میلی متری باران دیروز ( یکشنبه ۲۱ مهر) در مناطق مرکز و جنوبی این شهرستان شرایط را برای کشت دانه روغنی کلزا فراهم کرده است.

عزیز جاوید روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشاورزان مناطق مرکزی و جنوبی گنبدکاووس که اراضی آبی دارند و نیز عملیات خاک‌ورزی زمین را انجام داده‌اند، می‌توانند نسبت به کشت دانه روغنی کلزا اقدام نمایند.

وی افزود: کشاورزانی که کشت تابستانه مانند شالی داشته‌اند نیز می‌توانند تنها نسبت به عملیات خاک‌ورزی اقدام نموده و فعلا از کشت دانه روغنی کلزا خودداری نمایند.

جاوید اضافه کرد: با توجه به فاصله چند ماهه بین بارش قبلی با بارش روز گذشته، فعلا زمین در بیشتر مناطق گنبدکاووس خشک بوده و نبایستی کشت کلزا صورت گیرد.

وی با اشاره به پیش بینی کشت ۲۰ هزار هکتار کلزا در گنبدکاووس برای سال زراعی پیش رو، تصریح کرد: هنوز زمان طلایی برای کشت کلزا که از ۱۵ مهر تا ۱۵ آبان است، وجود دارد و درصورت تداوم بارش‌های پاییزی می‌توان نسبت به کشت این محصول استراتژیک در منطقه اقدام کرد.

درهمین پیوند رییس اداره هواشناسی گنبدکاووس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، میزان بارش روز گذشته در شهر و حومه گنبدکاووس را ۱۹.۸ میلیمتر، روستاهای "کاکا، ایمر ملاساری و آق آباد" از توابع بخش مرکزی این شهرستان را به ترتیب، ۲۱، ۲۶ و ۱۵.۲ میلیمتر و منطقه چپرقویمه در شمال گنبدکاووس را نیز ۱۱.۵ میلیمتر اعلام کرد.

منصور فرشاد گفت: بارش‌های روز گذشته گنبدکاووس، نخستین بارش در سال آبی جدید که از اول مهر آغاز می‌شود، است و شرایط جوی این شهرستان تا آخر هفته جاری آرام بوده و پدیده خاصی نخواهیم داشت.

گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت واقع درشرق گلستان با دارا بودن ۱۶۲ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان‌های بسیار مهم در تولیدات کشاورزی این استان بویژه گندم، جو و دانه روغنی کلزا که از محصولات کشت پاییزه هستند، به شمار می‌رود.

/۳۰۳۹/۱۸۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =