۲۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۷
کد خبرنگار: 1463
کد خبر: 83516209
۱ نفر

برچسب‌ها

صنعت، گل سرسبد صادرات همدان

همدان - ایرنا - بخش صنعت در سبد صادرات استان سهم ۶۷ درصدی دارد، به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان این میزان در مقایسه با سال گذشته رشد ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد.

حمیدرضا متین روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در نیمه نخست سال جاری میزان صادرات استان از گمرک همدان از نظر ارزشی به ۵۳ میلیون و ۶۳۶ هزار دلار و به لحاظ وزنی به ۲۹۳ هزار و ۹۸۹ تن رسید که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی هفت درصد کاهش و از نظر وزنی ۳۸ درصد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: بر اساس آمارهای ثبت شده در گمرک همدان سیم مسی بدون عایق به ارزش ۱۰ میلیون و ۸۵۹ هزار دلار مهمترین کالای صادراتی صنعتی محسوب می‌شود و میلگرد آجدار، کلینگر خاکستری، موتور کولر آبی، رب گوجه فرنگی و چینی آلات بهداشتی از دیگر اقلام صادراتی همدان هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان خاطرنشان کرد: ۷۲ قلم کالای صنعتی از این استان به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.

متین افزود: کشاورزان نیز سهم ۱۷.۱ درصدی در صادرت استان دارند و از ابتدای سال جاری ۹ میلیون و ۲۱۳ هزار دلار محصول کشاورزی از همدان صادر شده است؛ هرچند کاهش ۵۷ درصدی در این قسمت رقم کوچکی نیست که بتوان نادیده اش گرفت.

وی ادامه داد: شمار اقلام صادراتی در این بخش به ۲۰ قلم می‌رسد که انواع کشمش مهمترین آنها است.

وی با بیان اینکه محصولات معدنی همدان شامل هفت قلم است افزود: معدن نیز در سبد صادرات استان سهم ۱۰ درصدی دارد؛ به طوریکه با پنج میلیون و ۳۳۵ هزار دلار ارزآوری برای استان در جایگاه سومین اقلام صادراتی استان ایستاده است.

صادرات پُرچرب همدان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به صادرات ۲ میلیون و ۸۳۴ هزار دلار محصولات شیمیایی در ۶ ماه نخست سال رونق تولید، اضافه کرد: این بخش از تولیدات استان سهم ۵.۲ درصدی دارد.

وی اظهار داشت: ارزش صادرات محصولات شیمیایی نیز همانند بخش کشاورزی کاهش داشته و رقم ۳۲ درصدی کاهش گواه این ادعا است.

متین گفت: کالاهای صادراتی این بخش شامل چهار قلم است که مهمترین آن وازلین صنعتی است که یک میلیون و ۹۵۴ هزار دلار فروش داشت.

صنایع دستی بی‌خریدار

در سبد صادراتی استان هشت قلم صنایع دستی وجود دارد؛ به گفته متین در این مدت ۲۱۰ هزار دلار دسترنج از هنرمندان این دیار به کشورهای دیگر صادر شده و سهمی معادل چهاردرصد را می توان برایش در نظر گرفت.

وی ادامه داد: صادرات صنایع دستی هم در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی ۹۵ درصد کاهش دارد.

به گفته متین در مجموع ۱۱۱ قلم کالا در نیمه نخست سال ۹۸ به ۳۰ کشور جهان صادر شده، در حالی که آرشیو صادرات سال گذشته رقم ۱۳۴ را برای اقلام صادراتی و ۳۲ کشور را برای شرکای تجاری همدان ثبت کرده است.

افزایش ۲۰ درصدی واردات

اما واردات کالا از گمرک همدان از نظر وزن و بها رشد دارد؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان در این زمینه گفت: ۱۶ میلیون و ۳۱ هزار دلار کالا به وزن چهار هزار و ۵۹۸ تن از ابتدای سال تا پایان شهریور وارد همدان شده است.

متین گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۲۰ درصد و از نظر وزنی ۷۵ درصد افزایش دارد که از این میزان ۲ درصد کالای مصرفی، ۶۸.۷ درصد کالای واسطه ای و ۳۱.۱ درصد مربوط به خطوط تولید بوده است.

متین پس از سبک و سنگین کردن سبد صادراتی همدان گفت: تراز تجاری استان مثبت و بالغ بر ۳۷.۶ میلیون دلار و حجم مبادلات تجاری بیش از ۶۹.۶ میلیون دلار است.

۷۵۲۷/۲۰۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =