حقوقدان تونسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد

تهران- ایرنا- برآوردهای اولیه از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس حاکی از پیروزی قاطع «قیس سعید» نامزد مستقل در این انتخابات است.

خبرگزاری رویترز یکشنبه شب گزارش داد که برآوردهای اولیه از نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس حاکی از آن است که «قیس» با نزدیک به 73 درص آرا پیروز این انتخابات شده است.

شرکت نظرسنجی «امرود» در حالی این برآورد اولیه را منتشر کرده که هنوز نتیجه رسمی شمارش آرا اعلام نشده است.

شبکه المیادین پیشتر به نقل از یک مقام مسئول در کمیته مستقل انتخابات ریاست جمهوری تونس اعلام کرد که میزان مشارکت در دور دوم انتخابات از ۴۸ درصد فراتر رفته است.

مردم تونس روز یکشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری کشورشان از میان «قیس سعید» و «نبیل القروی» نامزدهای راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق های رای رفتند.

المیادین به نقل از خبرنگاران خود در تونس اعلام کرد که استقبال رای دهندگان در ساعات پایانی انتخابات و پیش از بسته شدن حوزه‌های رای گیری افزایش یافت به گونه‌ای که میزان مشارکت در برخی حوزه‌ها به ۵۵ درصد رسید.

تونسی‌ها از ساعت ۷ صبح امروز پای‌ صندوق‌های رای رفتند تا ظرف ۱۲ ساعت یعنی تا ۷ شب از میان دو نامزد ریاست جمهوری القروی تاجر و صاحب نفوذ رسانه‌ای و رهبر حزب «قلب تونس» و نیز «قیس» حقوقدان و شخصیت دانشگاهی که نامزد مستقل به حساب می‌آید، یکی را برای سکان‌داری و مدیریت اجرایی کشورشان به کاخ ریاست جمهوری «قرطاج» بفرستند.

مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور در حوزه‌های خارج از تونس نیز از شنبه آغاز و تا امروز ادامه یافت.

نخستین دور انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۴ شهریور برگزار شد و بنا بر اعلام کمیته عالی انتخابات تونس، بیش از ۷ میلیون جمعیت واجد رای  این کشور ۱۱،۵ میلیون نفری از میان ۲۴ نامزد این دوره ۱۸.۴ درصد به قیس سعید و ۱۵.۶ درصد به نبیل القروی رای دادند تا آنها بتوانند به دور دوم انتخابات راه یابند.

در دور نخست انتخابات که میان ۲۶ نامزد برگزار شد، سعید و القروی به ترتیب با ۱۸.۴ و ۱۵.۵۸ درصد به دور دوم راه پیدا کردند.

میزان مشارکت مردم تونس در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ۴۵.۲ درصد اعلام شد.

انتخابات ریاست جمهوری قرار بود آبان ماه برگزار شود، اما درگذشت «محمد الباجی قائد السبسی» رئیس جمهوری پیشین این کشور در اواخر ماه ژوئیه (تیر/ مرداد) موجب شد انتخابات دو ماه زودتر برگزار شود.

نخستین انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در تونس، نوامبر سال ۱۹۵۹ برگزار شد و تا سال ۱۹۷۴ حبیب بورقیبه تنها نامزد آن بود. پس از او، زین‌العابدین بن علی نخست‌وزیر دولت بورقیبه با نوعی کودتا قدرت را به دست گرفت و تا سال ۲۰۱۱ که بر اثر قیام مردمی به عربستان سعودی گریخت، قدرت را در دست داشت. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =