۳۳۰‌ دستگاه بالابر درقم فاقد تاییدیه استاندارد است

قم - ایرنا - مدیر کل استاندارد قم گفت: از مجموع ۶۹۲ دستگاه بالابر موجود در دستگاه های دولتی و مراکز عمومی این استان ۳۳۰ مورد فاقد تاییدیه استاندارد است.

مجید آوری فرد عصر یکشنبه در نخستین جلسه شورای استاندارد قم در تالار امام جواد (ع) استانداری اظهار داشت: درحال حاضر ۴۳ شرکت نصاب بالابر دارای پروانه از سازمان صنعت، معدن و تجارت در قم فعالیت می‌کنند.

وی با بیان هفت شرکت بازرسی دارای پروانه از اداره کل استاندارد نیز درقم وجود دارد، افزود: این شرکتها کار نظارت بر عملکرد نصابان آسانسور را انجام می‌دهند، و در سال ۹۷ یکهزار و ۳۸۵ بالابر را تایید ایمنی کردیم.

آوری فرد بیان داشت: ماهانه بیش از یکصد پروانه ایمنی بالابر درقم صادر می‌شود، که بالابرهای موجود در دستگاه های دولتی در اولویت قرار دارند.

وی افزود: ۱۴۰ دستگاه بالابر مراکز دولتی قم دارای تاییدیه اولیه و ادواری هستند، و ۱۶۰ بالابر نیز فقط تاییدیه اولیه دارند.

وی وجود ۳۳۰ بالابر بدون تاییدیه درقم را خطر بزرگی برای این استان دانست و گفت: ۶۲ دستگاه بالابر اعم از هیدرولیکی و پیچی به دلیل ایمن بودن مشمول استاندارد اجباری نمی باشند.

مدیرکل استاندارد قم همچنین با اشاره به وجود ۳۰۰ قطعه زمین بازی غیر استاندارد در این استان گفت: ۳۴۳ دستگاه بازی کودکان در این زمینها نصب است، که فقط ۱۶ مورد آن دارای تاییدیه استاندارد می‌باشد.

آوری فرد با تاکید بر ضرورت ورود سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری قم به این موضوع خاطرنشان کرد: در برخی استانها کمیته استانداردسازی زمینهای بازی با مسئولیت حوزه عمرانی استان تشکیل شده و این اقدام باید درقم نیز صورت گیرد.

مدیرکل استاندارد قم گفت: سال گذشته ۱۸ مورد استاندارد را در استان تدوین کردیم، و در سالجاری نیز تدوین بیش از ۱۸ استاندارد دیگر در دستور کار قرار دارد.

این مسئول بازنگری، تجدید نظر، اصلاح و تغییر استاندارد را از جمله اقدام های اداره کل استاندارد ذکر کرد و گفت: در سالهای گذشته بیش از ۶۰ مورد استاندارد ملی درقم بازنگری و تجدیدنظر شد.

مدیرکل استاندارد قم همچنین ضمن‌ هشدار در خصوص وجود کپسول‌های گاز در برخی مغازه‌های قم گفت: دراین کپسولها ۶۰ کیلو گازمایع ذخیره می‌شود که قابلیت انفجار دارد.

وی گفت: روزانه چند هزار کپسول گاز از اراک وارد قم می‌شود، که هر کدام یک بمب سیار است.

وی ادامه داد: این کپسولها را در داخل مغازه ها شارژ نموده و در مخازن غیر استاندارد نگهداری می‌کنند که اگر هر یک منفجر شود ده ها مغازه مجاور را تخریب می‌کند.

آوری فرد افزود: شهرداری این مغازه‌ها را پلمپ کرد اما خودشان آن را رفع پلمپ کردند، از این رو برخورد با واحدهای متخلف نیازمند همکاری نیروی انتظامی و بخش های مختلف مانند معاونت سیاسی، امنیتی اجتماعی استانداری است.

۷۴۰۳/ ۶۱۳۳/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =