وزیر بهداشت لیبی: مایل هستیم در زمینه آموزش پزشکی با ایران به توافقاتی برسیم

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت لیبی گفت: مایل هستیم در زمینه آموزش پزشکی با ایران به توافقاتی برسیم. ما هم در لیبی سیستم جدید الکترونیک برای خدمات بهداشتی ایجاد کرده‌ایم و امیدوارم مراودات دو کشور تداوم داشته و دیدارها تکرار شود و در زمینه تفاهم‌های دوجانبه به توافق خوبی برسیم.

به گزارش وزارت بهداشت،  احمید بن عمر روز یکشنبه در سفر به ایران به منظور شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در دیدار با وزیر بهداشت کشورمان افزود: جای خرسندی است که توانستیم دعوت شما را پذیرا باشیم و از استقبال گرمی که از ما عمل به عمل آمد تشکر می‌کنیم.  این موضوع نشانگر عمق روابط ایران و لیبی است.  لیبی در شرایط بحرانی به سر می‌برد و ما در مرحله یک هجوم غیر موجه قرارداریم.  با این همه و در سایه چنین تهدیداتی سعی داریم خدمات بهداشتی خود را به مردم برسانیم و در این راه کوتاهی نکنیم. زمانی که در لیبی مسئولیت این کار را بر عهده گرفتیم سعی کردیم تحولی نوین در ارائه خدمات خود به وجود آوریم. برنامه ریزی کردیم و سعی داریم تا قوانین مناسب برای این کار را به تصویب برسانیم تا بتوانیم خدمات بهتری را به مردم ارائه داده و مراقبت‌های بهداشتی را در سراسر لیبی توسعه دهیم.

بن عمر بیان کرد: لیبی کشور بزرگی است و مساحت آن یک میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومترمربع با جمعیتی حدود ۷ میلیون نفر است. در این کشور، روستاهای پراکنده زیادی داریم که فشار زیادی را به ارائه خدمات بهداشتی در کشور وارد می‌کند. همچنین مساله مهاجران از شمال آفریقا که به اروپا سفر می‌کنند نیز به نظام بهداشتی ما فشار وارد می‌کند، زیرا مهاجرانی که از شمال آفریقا وارد شده و قصد مهاجرت به اروپا را دارند فاقد هرگونه قواعد بهداشتی و سلامتی هستند. این مهاجران دچار بیماری‌هایی همچون ایدز، هپاتیت و سل هستند. در مجموع سعی داریم با کمک گرفتن از سازمان‌های بین المللی، در این زمینه نیز خدمات بهتری را به مردم ارائه دهیم.

وی ادامه داد: سعی می کنیم در سفر به ایران، از دانش ایرانیان در زمینه خدمات بهداشتی اولیه و همچنین پیشرفتی که در زمینه ساخت داروها حاصل شده است، بهره بگیریم، مایل هستیم در لیبی صاحب صنعت دارویی شویم تا به مردم لیبی در این زمینه کمک شود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار گفت: در زمینه صنعت دارو و تجهیزات پزشکی و صادرات آن به کشور لیبی با بهترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت و همچنین ایجاد کارخانه‌های تولید تجهیزات پزشکی و دارویی و انتقال دانش فنی از کشور ما به کشور لیبی آمادگی کامل داریم.

وی بیان کرد: امیدواریم که دولت وفاق ملی در کشور لیبی بتواند هرچه زودتر به یک‌پارچگی و ایجاد وحدت ملی در کشور لیبی کمک کند و این یک‌پارچگی و وفاق ملی بتواند در اشاعه تندرستی و سلامت و سیاست‌های پایدار در کشور دوست ما لیبی موثر باشد. احمید بن عمر، در طول مدت حضورشان در ایران با شرایط بهداشتی و درمانی در کشور ما بیشتر آشنا خواهند شد. خوشبختانه ما در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی، در نظام سلامت دستاوردهای بسیار حائز اهمیتی داشتیم؛ از جمله اینکه در روستاها و نقاط دور افتاده این مملکت زیرساخت های نظام سلامت را فراهم کرده و توانستیم مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر را در کشورمان به میزان چشمگیری کاهش دهیم.

وزیر بهداشت افزود: در حال حاضر در روستاهای کشورمان و نقاط دور افتاده حداقل ۱۷ هزار خانه بهداشت داریم؛ همچنین هزاران مرکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی و مراکز بیمارستانی در اقصی نقاط کشور داریم. با ادغام آموزش پزشکی در نظام بهداشتی درمانی کشور و تشکیل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز توانستیم آموزش پزشکی را در کشورمان توسعه دهیم و از نیروهای تخصصی پزشکی بی‌نیاز باشیم. در حال حاضر ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم که سالانه هزاران طبیب را در رشته‌های علوم پزشکی تربیت می‌کند.

نمکی اظهار داشت: امروزه در زمینه ارائه خدمات درمانی نیازمند کشورهای دیگر نیستیم و در حال حاضر پذیرای بیماران خارجی برای دریافت خدمات درمانی در کشورمان هستیم. با شروع طرح تحول نظام سلامت در دولت دکتر روحانی، حوزه سلامت اولویت اول دولت معرفی شد و سهم نظام سلامت از GDP حداقل ۳ درصد افزایش پیدا کرد. این موضوع باعث شد که پرداختی از جیب بیماران به خصوص در هزینه‌های کمرشکن بستری کم شود.  در این دوره، پوشش بیمه همگانی سلامت را افزایش دادیم و موفق شدیم خدمات نظام سلامت را در دورترین نقاط کشور به خصوص نقاط کمتر برخوردار توسعه دهیم و همچنین توانستیم برای ماندگاری پزشک در نقاط محروم و کمتر برخوردار ایجاد انگیزه اقتصادی کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر اولویت ما پیشگیری بر درمان و در وهله بعدی درمان سرپایی بر درمان بستری است. همچنین با ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای آحاد مردم و ایجاد سیستم ارجاع و پزشکی خانواده در سطح ملی، گام‌های موثری را برداشتیم.

وزیر بهداشت گفت: از دستاوردهای مهم ما بعد از انقلاب اسلامی، خودکفایی در عرصه دارویی کشور است. قبل از انقلاب با اینکه بسیاری از کمپانی‌های خارجی در کشور ما حضور داشتند با توجه به جمعیت کم آن زمان، فقط ۲۵ درصد از داروهای مورد نیازمان در داخل تامین می‌شد،  اما در حال حاضر با بیش از ١٠٠ کارخانه داروسازی بزرگ و ده‌ها شرکت دانش بنیان کوچک و بزرگ، بیش از ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز مردم کشور را در داخل تامین می‌کنیم. برای ۳ در صد دارویی که از خارج وارد می‌کنیم هم برنامه مفصلی داریم تا در یک دوره ۳ ساله داروهای مورد نیاز کشور را در داخل کشور تامین کنیم؛ در حال حاضر نیز آمادگی داریم تا تمامی این امکانات و تجارب را در اختیار عزیزان دوست و برادر لیبی قرار دهیم.

وی با اشاره به اعلام همکاری کشورمان در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی افزود: همچنین می‌توانیم تجاربمان را در زمینه گسترش مراقبت‌های اولیه بهداشتی یا PHC که گام بزرگی برای عبور به سمت UHC است در اختیار لیبی قرار دهیم.

وزیر بهداشت کشورمان بیان کرد: جای امیدواری است که در پایان این نشست به دستاوردهای مطلوبی در راستای اشاعه سلامت در منطقه و جهان برسیم و همچنین، بتوانیم در قراردادهای دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و کشور لیبی، یکدیگر را در این راه پرخطر همراهی کنیم.

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار اظهار داشت: کشور ما نیز همانند لیبی دوران سخت جنگ را طی کرده و کشور عراق ۸ سال با تحریک آمریکا که اکنون نیز تحریم‌های ظالمانه را به ما تحمیل می‌کند به ما حمله کرد. کشورهای زیادی نیز با فروش سلاح و کمک‌های اقتصادی این حمله را علیه ما تقویت کردند. خوشبختانه در طول این ۸ سال بدون هیچ‌گونه کمک بین المللی، پزشکی جنگ را مدیریت کرده و بزرگ‌ترین جراحی‌ها را در جبهه‌ها انجام دادیم و در حال حاضر خوشبختانه تجربه کافی در مورد پزشکی جنگ و جبهه را دارا هستیم و آمادگی داریم که این تجربه را در اختیار شما عزیزان در این شرایط سخت قرار دهیم.

وزیر بهداشت کشورمان گفت: امیدوارم کشور دوست و برادر ما لیبی هرچه زودتر در وضعیت آرامش قرار گیرد و مردم شریف این کشور آرامش بیشتری را حس کنند و مسئولان وزارت بهداشت لیبی نیز در رساندن خدمت به مردم نیازمند منطقه موفق عمل کنند.

وزیر بهداشت لیبی جهت شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در ایران حضور دارد. این اجلاس با حضور وزرا و نمایندگان ۲۱ کشور منطقه از ۲۲ تا ۲۵ مهر ۹۸ به مدت سه روز در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =