۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۱
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83515865
۰ نفر

برچسب‌ها

عملیات بتن‌ریزی بدنه سد باغان آغاز شد

بوشهر- ایرنا- با تکمیل سیستم انحراف آب و دایک جانبی سد باغان، عملیات بتن‌ریزی بدنه این سد آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر  روز یکشنبه در این آئین گفت: حجم کل بتن‌ریزی بدنه سد باغان ۲۵۰ هزار مترمکعب است که در مدت ۲۰ ماه انجام می شود و  تا پایان سال جاری ۹۰ هزار مترمکعب از آن انجام می‌شود.

علی محمدی اضافه کرد:  همزمان با این عملیات، فعالیت‌های مربوط به ابزار دقیق و هیدرومکانیکال نیز اجرا می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه ای بوشهر گفت: سد باغان از نوع بتنی غلتکی با ارتفاع ۵۸ متر و طول تاج ۳۱۰ متر است سیستم انحراف آب این سد شامل فرازبند، گالری انحراف آب و دایک جانبی به ارتفاع ۳۰ متر تکمیل شده و پیشرفت فیزیکی آن ۳۰ درصد برآورد می‌شود.

وی اضافه کرد: با تکمیل سد باغان، علاوه بر کنترل سیلاب‌های مخرب و جلوگیری از خسارت به پایین دست، آب پایداری در اختیار بخش‌های مختلف از جمله محیط زیست، شرب، کشاورزی و صنعت قرار می‌گیرد.

محمدی گفت: خط انتقال سد باغان از نوع فولادی با ظرفیت انتقال ۸.۲ میلیون مترمکعب در سال است و آب را از محل سد تا روستای کوری حیاتی منتقل  وآب آشامیدنی شهرهای ریز و انارستان را تامین می‌کند.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر اضافه کرد: این خط به طول ۲۷ کیلومتر دارای ۲ ایستگاه پمپاژ، یک مخزن پنج هزار متر مکعبی و یک مخزن هزار مترمکعبی است و پیشرفت فیزیکی این پروژه ۴۴ درصد است.  

محمدی افزود: همچنین بخشی از آب سد باغان به حقابه کشاورزی در پایین دست سد اختصاص پیدا می‌کند و موجب بهبود شیوه‌های آبیاری می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سیلاب‌ها هر سال علاوه بر تخریب زیرساخت‌های منطقه بدون هیچگونه استفاده‌ای به رود مند و دریا تخلیه می‌شود با احداث سد باغان این سیلاب‌ها کنترل می‌شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر یادآورشد: دشت‌های جم و ریز به‌عنوان ۲ دشت ممنوعه بحرانی شناخته می‌شوند و اقدام‌های سازه‌ای مثل ساخت سد باغان و مطالعات چند سد کوچک و اقدامات حفاظتی در قالب طرح احیا و تعادل بخشی در این دشت در حال انجام است.

محمدی افزود: با آبگیری و بهره‌برداری از این سد، بخشی از بارگزاری روی منابع آب زیرزمینی این منطقه کاهش مییابد.

۶۰۴۷/۶۰۴۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =