۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۸
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83515782
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

روسیه خواستار جلوگیری از فاجعه انسانی درشمال سوریه شد

مسکو – ایرنا – رئیس مرکز آشتی طرف‌های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه ضمن هشدار در مورد امکان وقوع فاجعه انسانی در مناطق شمالی سوریه از جامعه جهانی خواست تا با مداخله خود مانع ادامه این وضعیت شوند.

الکسی باکین روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در سوریه گفت: برای جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی از جامعه جهانی می‌خواهیم برای احیای حق حاکمیت سوریه در مناطق شمال شرقی این کشور کمک کند.
 وی ادامه داد: فقط دولت سوریه قادر است در زمان کوتاه ارسال کمک‌های انسانی به آوارگان را سازماندهی و از فروپاشی ساختارهای درمانی، اجتماعی و اقتصادی مناطق شرق رودخانه فرات جلوگیری کند.  
باکین گفت: در شرایطی که نیروهای نظامی ترکیه عملیات نظامی در شمال شرق سوریه اجرا می‌کنند اوضاع انسانی در مناطق مرزی استان حسکه رو به وخامت می‌گذارد.
ترکیه چهارشنبه حمله نظامی خود را در شمال سوریه کلید زد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت که این حمله نظامی «عملیات چشمه صلح» نام داشته و  علیه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) است.
حمله ترکیه به شمال سوریه به رغم مخالفت‌های گسترده منطقه‌ای و جهانی صورت گرفت. به گزارش رسانه‌های دولتی روسیه، در دو روز نخست این حملات دست کم ۱۵۰ نفر کشته شدند.
ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ به این طرف در دو عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷) با همکاری گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرد.
رئیس مرکز آشتی طرف‌های درگیر در سوریه خاطرنشان کرد: بیش از 100 هزار نفر از ساکنان محلی که از مناطق جنگی گریخته‌اند، خود را به شهرهای حسکه، قمیشلی و مناطق اطراف آن رسانده‌اند.

وی ادامه داد: بخش‌های بزرگی از مناطق استان حسکه از طرف دولت محلی مناطق شمال شرق سوریه اداره می‌شود که تحت کنترل آمریکا و شرکایش در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش قرار دارد.

مقام روس گفت: با توجه به ناتوانی در کنترل اوضاع این مناطق، اوضاع ساکنان آن با توجه به عدم فعالیت آمریکا و شرکایش سبب نگرانی شدید روسیه شده است.
 وی یادآوری کرد که روز جمعه در چند منطقه استان‌های حسکه، دیرالزور و رقه اعتراضات مردمی برپا شد که در آن ساکنان محلی به اشغال مناطقی از کشورشان توسط نیروهای خارجی اعتراض کرده و خواستار احیای تمامیت ارضی کشورشان شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =