۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۵
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83515746
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سیاستمداران آلمان اقدام برلین علیه آنکارا را ناکافی دانستند

تهران - ایرنا - شماری از سیاستمداران مخالف دولت در آلمان اقدام دولت این کشور در محدود کردن صادرات سلاح به ترکیه را دیرهنگام و ناکافی دانستند.

تارنمای شبکه اول تلویزیون آلمان (تاگس شو) روز یکشنبه با اعلام این خبر نوشت: «هایکو ماس» وزیر خارجه روز گذشته به «بیلد آم زونتاگ» گفت که دولت آلمان در پاسخ به حمله نظامی ترکیه به سوریه قصد دارد دیگر برای صادرات تسلیحاتی که امکان استفاده در این حمله از سوی ترکیه را دارد، مجوزی ندهد.
در همین ارتباط «سویم داغ دلن» معاون رئیس فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان با بی نتیجه دانستن این تصمیم گفت که در این صورت ترکیه می تواند طبق قراردادهایی که در سال های اخیر امضا شده، تمام تسلیحات مورد نیاز خود را بدون هیچ مشکلی دریافت کند.
این در حالی است که طی سال های اخیر آلمان تجهیزاتی را به ترکیه صادر کرده که امکان استفاده از آن ها از سوی این کشور در حمله به سوریه وجود دارد. بنابر اعلام دولت آلمان ارزش تجهیزات نظامی و تسلیحاتی که آلمان در سال 2018 به ترکیه صادر کرده بالغ بر 242.8 میلیون یورو معادل یک سوم کل صادرات نظامی این کشور بوده است.
همچنین «گونتر زویفرت» کارشناس «بنیاد علم و سیاست آلمان» با انتقاد از اقدام ناکافی اتحادیه اروپا در قبال ترکیه تاکید کرد که بروکسل باید در این مورد که آنکارا مفاد توافقنامه حقوق بشر کپنهاگ را نقض کرده است، به اجماع برسد.
به گفته وی سیاست ترکیه نه تنها در مورد سوریه بلکه در قبال اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه دریای مدیترانه خشن تر شده و تلاش ها با وجود نگاه داشتن ترکیه در میز مذاکرات پیوستن به اروپا و جلوگیری از سیاست ملی گرایانه اردوغان، بی نتیجه بوده است.
پیش از این حزب سبزهای آلمان خواستار توقف موقت فروش جنگ‌افزارهای آلمانی به ترکیه شده بود. اکنون این اتفاق ظاهرا افتاده و برلین صادرات تجهیزات نظامی به آنکارا را محدود کرده است.
آمریکا که پیش از آغاز عملیات نظامی در شمال سوریه مخالفت جدی با آن نکرده بود اکنون صریحا به آنکارا هشدار داده که در صورت عدم توقف این عملیات اقتصاد ترکیه را متلاشی خواهد کرد. تهدیدهای واشنگتن از روز جمعه و پس از هدف قرار گرفتن نظامیان آمریکایی توسط توپخانه ارتش ترکیه در حومه شهر کوبانی شدت گرفته است.
از سوی دیگر پارلمان سوئد از دولت این کشور خواسته در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا که روز دوشنبه برگزار می‌شود پیشنهاد تحریم تسلیحاتی ترکیه را مطرح کند. فرانسه نیز خبر داده که کشورهای اروپایی به زودی در مورد این تحریم‌ها گفت‌وگو خواهند کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =