سرکنسول بصره: زائران ایرانی زمان بازگشت را مدیریت کنند

بصره – ایرنا – سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استان بصره از زائران ایرانی خواست که زمان بازگشت خود را مدیریت کنند تا در پایان مراسم اربعین حسینی با ازدحام در مرزها مواجه نشوند.

«احمد سیاهپوش» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت که زائران ایرانی با مدیریت برنامه بازگشت خود با کشور بعد از پایان مراسم اربعین حسینی، با صبر و حوصله عمل کرده و از هجوم جمعی به مرزها خودداری کنند.

وی در خصوص اوضاع در مرز شلمچه افزود که جمعیت ورودی زائران ایرانی به خاک عراق در مرز شلمچه در مقایسه با سه چهار روز گذشته کاسته شده به نحوی که از ۱۳۰ تا ۱۴۰ مسافری که روزانه در طول روزهای گذشته از شلمچه عبور می کردند امروز به ۵۰ هزار زائر کاهش یافته است.

وی از افزایش خروجی ها از مرز شلمچه خبر داد و گفت که تعداد خروجی زائران ایرانی از مرز شلمچه برای بازگشت به کشور رو به فزونی نهاده و به ۴۵ هزار نفر طی امروز (یکشنبه) رسیده است.

سیاهپوش خاطرنشان ساخت که در حال حاضر استقبال از زائران خارجی از کشورهای پاکستان، افغانستان و آذربایجان که از خاک جمهوری اسلامی ایران برای سفر به عتبات عالیات در عراق بهره می برند، در مرز شلمچه آغاز شده است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره پیش بینی کرد که حداکثر تا دو روز آینده عبور زائران از مرز شلمچه به داخل خاک عراق ادامه یابد و بعد از آن شلمچه پذیرای زائران برای بازگشت به کشور خواهد بود.

وی مهمترین حوادث تاسف بار امسال در مسیر شلمچه تا بصره را حوادث رانندگی عنوان کرد و گفت که براثر این حوادث ۱۲ نفر کشته و حدود ۸۰ نفر نیز زخمی شده اند و یک زائر ایرانی دوچرخه سوار نیز در «العماره» مرکز استان میسان بر اثر تصادف با خودرو جانش را از دست داده است.

سیاهپوش گفت که امسال هیچ گونه انتقال زائر اربعین حسینی از طریق اروند رود - شط العرب به داخل خاک عراق نداشته ایم.

وی با اشاره به مشکلات حمل و نقل در روزهای اول ورود زائران گفت که با انتقال یکصد دستگاه اتوبوس از ایران به عراق و فراهم کردن ۲۱ دستگاه در محوطه مرز چذابه (الشیب)، مشکل حمل و نقل زائران از شلمچه و چذابه به شهرهای زیارتی عراق مرتفع شده است.

وی با تقدیر از مواکب عراقی در پذیرایی و استقبال خوب از زائران ایرانی گفت که با توجه به فعالیت و پذیرایی خوب موکب های عراقی مشکل خاصی متوجه زائران ایرانی از حیث غذا و مکان استراحت نشده است.

استان بصره با فاصله قریب ۵۰۰ کیلومتری، از دورترین نقاط به شهر کربلا محسوب می شود و برای همین اغلب زائران عراقی از اول صفر پیاده روی خود را آغاز می کنند و یک هفته مانده به اربعین، حرکت زائران به سمت کربلا از بصره به صفر می رسد.

اغلب زائران عراقی و ایرانی که بعد از این تاریخ عزم سفر به کربلا را از طریق استان بصره دارند معمولا از وسایط نقلیه بهره می برند تا در موقع مناسب در روز اربعین حسینی در کنار حرم های مطهر اباعبدالحسین (ع) و ابوالفضل عباس (ع) حضور داشته باشند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =