پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی فراخوان داد

تهران-ایرنا- فراخوان پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی و نمایشگاه ترویجی بازی از سوی اداره‌کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد.

به گزارش عصر یکشنبه اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دبیرخانه‌ پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی از تمامی سازمان‌ها، نهادها، شرکت‌ها، موسسه‌ها و سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد ارایه دهنده خدمات بازی محور دعوت کرده تا در این نمایشگاه شرکت کنند.

هم‌چنین براساس این فراخوان فعالان حوزه‌ مشاوره بازی، بازی درمانی، آموزش از طریق بازی، برگزارکنندگان مسابقات و رویدادهای مرتبط، مدارس و مهدکودک‌های بازی‌محور، موزه‌های اسباب‌بازی و شتاب‌دهنده‌ها «استارت‌آپ» ‌هایی که در ترویج و آموزش بازی برای کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کنند، نیز می‌توانند در این نمایشگاه حضور داشته باشند.

پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با شعار «تمرین زندگی» از ۷ تا ۱۳ دی ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.

پیش‌ثبت‌نام شرکت در نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب‌بازی از روز ۲۰ مهر در تارنمای پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی به نشانی www.playpromotion.ir آغاز می‌شود و تا روز ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ادامه خواهد داشت.

علاقه‌مندان برای آگاهی بیشتر از شرایط و مقررات فراخوان می‌توانند به پایگاه خبری کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی: www.kanoonnews.ir مراجعه کنند.

برای دریافت متن فراخوان پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کلیک کنید.

نتایج چهارمین کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازی اعلام شد

نتایج چهارمین نشست کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز سال ۱۳۹۸ از سوی دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی اعلام شد. در این کمیسیون ۱۳۸ پرونده مورد بررسی و صدور رأی قرار گرفت که از این میان ۶۸ نمونه مجوز تولید دریافت کرد و ۳۸ پرونده به ثبت رسید و با واردات ۲۵ اسباب‌بازی و یک پرونده «اتاق رازگشا» نیز موافقت شد.

بر اساس این گزارش پرونده‌های ثبتی حاصل از این کمیسیون از نظر گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها، دو نمونه در گروه حرکتی و مهارتی، هفت پرونده در گروه آموزشی و کمک‌آموزشی، هشت سرگرمی در گروه فکری، ۱۹ پرونده در گروه فرهنگی‌هنری و دو مورد در گروه کمک‌درمانی قرار دارد.

هم‌چنین از مجموع ۶۸ پرونده‌ای که مجوز تولید گرفت نیز ۱۴ اسباب‌بازی حرکتی و مهارتی، ۳۳ مورد در گروه فکری، ۱۷ سرگرمی آموزشی و کمک‌آموزشی و ۴ پرونده در گروه فرهنگی هنری قرار گرفت.

در حال حاضر اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های در شش گروه ‌حرکتی و مهارتی، آموزشی و کمک‌آموزشی، فکری، فرهنگی‌هنری، کمک درمانی، الکترونیکی و رایانه‌ای مورد بررسی و صدور رأی قرار می‌گیرد.

گفتنی است، دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی با توجه به سیاست‌های حمایتی و هدایتی و به منظور معرفی ایده‌ها، طرح‌ها و تولیدات داخلی اقدام به تهیه فهرستی از اسباب‌بازی‌های جدید برای آگاهی جامعه از صنعت اسباب‌بازی کرده است که از طریق رسانه‌های جمعی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

هدف از این کار، معرفی طراحان اسباب‌بازی به‌ویژه جوانان به جامعه تولید کنندگان است تا سرآغاز کار جدید و افزایش تولیدات ارزنده داخلی در کشور باشد امری که با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم افزایش ابتکارات تولیدکنندگان، استقلال اقتصادی و افزایش ثروت ملی باید بیشتر مد نظر قرار گیرد.

تو لک‌لکی یا دارکوب؟ باز نشر شد

کتاب تصویری تو لک‌لکی یا دارکوب؟ به نویسندگی و تصویرگری علی خدایی از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باز نشر شد. این کتاب از مجموعه داستان‌های حیوانات برای گروه سنی پنچ سال و بالاتر منتشر شده و نویسنده با استفاده از قابلیت بازی با نقاشی‌ها و طراحی صفحه‌ها به صورت تاشو آن را تصویرگری کرده است.

بر اساس این خبر در این اثر هنری، کودک با باز کردن هر صفحه از کتاب تصویر یک حیوان را می‌بیند و زمانی که هر یک از تاهای صفحه را باز کند تصویر یک حیوان دیگر نمایان می‌شود.

کتاب‌ تو لک‌لکی یا دارکوب؟ تاکنون جایزه‌های متعددی از رویداهای مختلف دریافت کرده است و به دلیل منحصر به‌فرد بودن و تاثیرگذاری ایده و تصاویر، در سال ۲۰۱۵ از سوی شورای کتاب کودک برای حضور در فهرست دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) نیز معرفی شد.

این کتاب در ۴۸ صفحه رنگی تاشو با شمارگان ۲هزار و ۵۰۰ نسخه تجدید چاپ شده است. علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب و سایر محصولات فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را از فروشگاه‌های این مجموعه در سراسر کشور خریداری کنند.

نشست تخصصی «موزه و کودک» برگزار می‌شود

اولین نشست تخصصی «موزه و کودک» با موضوع «ویژگی‌های موزه کودک» در موزه تاریخ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  با حضور محمدرضا اصلانی پژوهش‌گر، فیلم‌نامه‌نویس، مستندساز و هنرپژوه برگزار خواهد شد.
توجه به مفاهیم و اصول موزه‌داری برای کودکان از مهم‌ترین هدف برگزاری نشست‌های «موزه و کودک» است.
نشست «ویژگی‌های موزه کودک» ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ روز دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ در موزه تاریخ کانون واقع در میدان شهدا، خیابان پیروزی، خیابان شهید اسپندی (افروز)، نبش کوچه نگران‌پور، پلاک ۷، برگزار شود.
سلسله نشست‌های علمی «موزه و کودک» با حضور صاحب‌نظران هر دو ماه یک‌بار با موضوعی جدید در موزه تاریخ کانون پرورش فکری برگزار خواهد شد.
حضور تمامی علاقه‌مندان در نشست‌های «موزه و کودک» آزاد است.
بر همین اساس، اداره کل آموزش و پژوهش کانون برای کارشناسان و مربیان کانون که در این نشست‌ها شرکت‌ ‌می‌کنند، گواهی آموزشی صادر می‌کند.
یادآوری می‌شود موزه تاریخ کانون اولین موزه تخصصی کودک و نوجوان و تنها موزه تخصصی با موضوع تاریخ است که دارای بخش‌هایی همچون تونل زمان، سرداب، رمپ، اتاق کره، سالن نمایش و... است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =