۱۰ هزار زائر از مرز خسروی عازم عراق شدند

قصرشیرین- ایرنا- فرماندارقصرشیرین گفت: ۱۰ هزار زائر اربعین حسینی (ع) امروز یکشنبه از طریق مرز رسمی خسروی عازم عراق شدند.

مرادعلی تاتار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه در مجموع ۱۲۵ هزار زائر از مرز خسروی به عراق عزیمت کرده اند.

وی اظهارداشت: هم اکنون ۲۵۰ دستگاه اتوبوس ایرانی در منذریه برای جابجایی و انتقال زائران مستقر است.

وی ادامه داد: همچنین از ۱۵ مهرماه تاکنون ۱۰ هزار زائر از مسیر مرز رسمی خسروی به کشور بازگشته اند.

نماینده عالی دولت در شهرستان قصرشیرین گفت: ساعت‌ عزیمت زائران از مرز خسروی به عراق از هفت صبح تا ۱۶ بعدازظهر و بازگشت به کشور از مسیر این مرز رسمی شبانه روزی بوده و ۵۶ گیت گذرنامه فعال در این گذرگاه فعال است.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از دوشنبه پانزدهم مهرماه از سرگرفته شد.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۴، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.      

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.      

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۸۰۶۶/۳۰۱۲