۹۰ دانش‌آموز آسیب‌دیده بینایی در استان سمنان تحصیل می‌کنند

سمنان- ایرنا- رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان سمنان گفت: ۹۰ دانش‌آموز روشندل و کم‌بینا شامل ۱۳پسر و ۱۲ دختر در مدارس با نیازهای ویژه و ۶۵ دانش‌آموز روشندل و کم‌بینای تحت پوشش طرح تلفیقی- فراگیر در مدارس عادی این استان مشغول به تحصیل هستند.

منیره امینیان روز دوشنبه در آستانه روز جهانی نابینایان در گفت و گو با ایرنا، تعداد مدارس استثنایی استان سمنان را ۱۷ مدرسه عنوان و بیان کرد: ۲ مدرسه از این تعداد، ویژه دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی است که در شهرستان‌های سمنان و شاهرود فعال هستند.

وی گفت: مدرسه پیام‌نو در شهرستان سمنان و مدرسه ایوب در شهرستان شاهرود در مقطع آمادگی و ابتدایی ویژه دانش‌آموزان کم بینا و روشندل است.

وی اضافه کرد: دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی در شهرستان‌های دیگر نیز در مدارس با نیازهای ویژه و همچنین به صورت تلفیقی در مدارس عادی در کنار دیگر دانش‌آموزان تحصیل می‌کنند.

امینیان با بیان اینکه این گروه از دانش آموزان برای دریافت وسایل کمک آموزشی و تجهیزات و خدمات دارای سهمیه‌ای خاص هستند، گفت: این وسایل کمک آموزشی از طریق اداره آموزش و پرورش استثنایی و برای دانش آموزان فراگیر از طریق معلمان رابط در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

وی، تعداد دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی استان سمنان که در مدارس استثنایی و به صورت تلفیقی در حال تحصیل هستند را ۶۵ نفر عنوان و بیان کرد: ۲۲ نفر از این دانش‌آموزان دختر و ۴۳ نفر پسر هستند.   

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان سمنان اضافه کرد: شهرستان سمنان دارای ۲۰ دانش‌آموز آسیب‌دیده بینایی است که ۱۴ نفر از آنان به صورت تلفیقی در مدارس عادی مشغول به تحصیل هستند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان سمنان، مناسب‌سازی فضای مدارس را بسیار مهم خواند و افزود: مدارس ویژه روشندلان و کم بینایان استان برای حضور این افراد کامل مناسب‌سازی شده و دیگر مدارس استثنایی نیز با وجود تغییرات بسیار هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله دارد.

استان سمنان با جمعیت بیش از ۷۰۲ هزار نفری، ۱۲۳ هزار و ۵۰۱ دانش آموز، هشت هزار و ۳۷۰ معلم، پنج هزار و ۷۲ کلاس درس دارد.

۷۳۵۹/۶۱۰۳